czwartek 21 Lis 2019

Szukaj

Przedszkolaki dla Niepodległej - „Jesteśmy Polką i Polakiem”

8 listopada 2019 roku najstarsza grupa przedszkolna przygotowana przez panie Elżbietę Jakubczak i Martę Mateja zaprezentowała program patriotyczny pt. „Jesteśmy Polką  i Polakiem”, któremu  przyświecał główny cel uczczenia 11 listopada – Święta Odzyskania Niepodległości. W tej tak ważnej  uroczystości uczestniczyli:  Przewodnicząca Rady Gminy Tarnawatka - pani Kazimiera Mańdziuk, Sekretarz Gminy Tarnawatka pan Marian Szałapski, Dyrekcja Zespołu Szkół i Przedszkola  w Tarnawatce pani  Bernadeta Wołoszyńska i pani Dorota Ciećko, nauczyciele, pracownicy przedszkola i rodzice. Program prezentowany przez dzieci zawierał   treści związane z dziejami Polski i Polaków. W  przystępnej formie; słownej, muzycznej  i obrazowej dzieci przybliżyły rozbiory Polski, niewolę, walkę Polaków, polskie symbole narodowe oraz piękno naszej małej Ojczyzny Tarnawatki. Odśpiewany hymn państwowy,  biało-czerwone kotyliony  na piersiach małych przedszkolaków oraz stroje podkreślały wyjątkową wagę tego dnia. Występom towarzyszyła  podniosła i uroczysta atmosfera. Recytatorskie i wokalne umiejętności dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami uczestników uroczystości,  a także gestami wzruszenia. Po części artystycznej nastąpiło wspólne  śpiewanie piosenek  patriotycznych, przy akompaniamencie  akordeonu, na którym grał  pan Kamil Kostur. Pięknie i z pełnym zaangażowaniem wybrzmiewały utwory patriotyczne. Spotkanie zakończyło się wspólnie odśpiewaną „Rotą”. Słowa podziękowania  w kierunku dzieci, rodziców i pań, które przygotowywały dzieci skierowała dyrektor szkoły pani Bernadeta Wołoszyńska. Mamy nadzieję, że ta niecodzienna forma uczenia patriotyzmu, na zawsze pozostanie i zaowocuje w sercach naszych Małych Polaków.

Październikowe „Czytanie na dywanie”

W tym roku szkolnym w naszym przedszkolu kontynuowane są działania pt. „Czytanie na dywanie”. Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. Aby uzyskać pomyślne efekty wychowawcze ważny jest  starannie dobrany i przemyślany dobór książek do czytania, w zależności od wieku dziecka i jego rozwoju. Mając to na uwadze, nauczyciele we wszystkich grupach codziennie czytają dzieciom i zachęcają rodziców do czytania swoim pociechom. Czytanie rodziców we wszystkich grupach zainaugurowała pani Małgorzata Knafel- bibliotekarka naszej szkoły wierszykami i zagadkami o jesieni. Następnie 5 i 6 - latki gościły babcię Tobiasza z grupy 5 – latków, panią Marię Domańską, autorkę książeczek dla dzieci pt. „Kraina Tęczy”, „Poranek na wsi”, „Wiosenne pogwarki”, „Drewniana chatka”, „Jak słonko pomagało wiośnie”, „W Bałwankowej Krainie”. Oprócz przeczytanych pozycji autorka opowiedziała dzieciom, jak powstały książeczki, kto wykonał do nich piękne ilustracje. Wszystkie te pozycje podarowała dla dzieci przedszkolnych. W kolejnych dniach czytała mama Jonatana z grupy 6 – latków pani Barbara Dudek. Zaprezentowała dzieciom fragment chwytającej za serce książki „Ambaras”, opowieści o przyjaźni, bohaterstwie, odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi, a także o tym, jak mądra współpraca wilka z człowiekiem może ocalić wilcze i ludzkie życie. Mama Jakuba z grupy 6 - latków pani  Paulina Włoszczuk przeczytała dzieciom dwie książki pt. ”Król lew”, która  w przyjemny sposób dostarcza dzieciom nauki o świecie, a zarazem  jest źródłem wielu emocji i książeczkę „Na ratunek”, dzięki której dzieci przypomniały sobie numery alarmowe i sposoby wzywania pomocy. W grupie 3 latków czytała pani Marta Luchowska- mama Jacoba, a w grupie 4 – latków mama Mai i Martyny pani Joanna Świder oraz mama Oliviera pani  Iwona Pankiewicz. Cieszymy się, że rodzice chętnie włączają się w działania podejmowane w przedszkolu i bardzo im za to dziękujemy. Zachęcamy, aby jak najwięcej osób zgłaszało się do czytania dzieciom.

Elżbieta Jakubczak

Pasowanie na przedszkolaka

Dzień 16 października 2019 roku to ważny dzień dla przedszkolaków naszego przedszkola. Tego właśnie dnia odbyła się ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Odświętny strój dzieci, dekoracja sali podkreślały doniosłość tego wydarzenia. Na uroczystość przybyli  Przewodnicząca Rady Gminy Tarnawatka - pani Kazimiera Mańdziuk, Sekretarz Gminy Tarnawatka pan Marian Szałapski, Dyrekcja Zespołu Szkół i Przedszkola  w Tarnawatce pani  Bernadeta Wołoszyńska i pani Dorota Ciećko oraz  przedstawiciele Rady Rodziców. Uroczystość rozpoczęli najstarsi przedszkolacy. Następnie poszczególne grupy zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe. Wszystkie dzieci zaśpiewały „Hymn przedszkolaka” i piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek”. Po części artystycznej, dzieci przyrzekały: co dzień rano buzie mieć roześmiane, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować, grzecznie bawić się i fikać, w mig zajadać z talerzyka, zawsze być zuchami i dobrymi kolegami. Następnie pani dyrektor Bernadeta Wołoszyńska  dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka dzieci z wszystkich grup, które  po raz pierwszy rozpoczęły przedszkolną edukację. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania. Uroczystość była świetną okazją do poznania, nabytych podczas  uczęszczania do przedszkola, umiejętności dzieci.   Na zakończenie uroczystości  ciepłe słowa do dzieci, rodziców i nauczycieli skierowała dyrektor szkoły, sekretarz gminy i przewodnicząca rady gminy. Od tego dnia każdy z przedszkolaków   może z dumą  powiedzieć - Jestem przedszkolakiem!
Zarówno dla dzieci, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości  był to dzień pełen emocji i miłych wrażeń.

Elżbieta Jakubczak

 

Dzień Chłopaka w przedszkolu -2019

30 września 2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców ” w grupie 3 i 4 latków panie razem z dziewczynkami przygotowały specjalne „ Legitymacje Superchłopaka”, krawaty, a w starszych   grupach  własnoręcznie malowane  laurki. Były także drobne  upominki i mnóstwo życzeń. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień wypełniony  dobrą zabawą.

Elżbieta Jakubczak

Dzień Przedszkolaka w naszym przedszkolu

W dniu 20 września 2019 r. aktywnie włączyliśmy się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła wicedyrektor szkoły pani Doroty Ciećko, od  odczytania  dzieciom listu Rzecznika  Praw Dziecka i złożenia  dzieciom życzeń. Cała zebrana społeczność przedszkolna odśpiewała „Hymn Przedszkolaka”. Następnie dzieci uczestniczyły w programie artystycznym „Bajkowy świat” prowadzonym  przez panią Klaudię Szopa. Był to rodzaj zabawy w teatr, w którą zaangażowani byli wszyscy przedszkolacy. Kolejnym punktem uroczystości  była wspólna zabawa w salach i słodki poczęstunek. Tego dnia wielką niespodziankę dla dzieci przygotowali strażacy z OSP w Tarnawatce. Dzieci miały okazję poznać wszystkie elementy stroju strażaka i urządzeń niezbędnych do ich  pracy. Strażacy przeprowadzili pogadankę na temat jak należy zachowywać się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Był pokaz udzielania pierwszej pomocy i tutaj również nawet ci najmłodsi mogli spróbować swoich sił. Najodważniejsi z przedszkolaków wsiedli do samochodu strażackiego. Strażacy wręczyli dzieciom  kolorowanki „Bezpieczny przedszkolak”.
Ten jeden z najważniejszych dni dla społeczności przedszkolnej był pełen radości i beztroskiej zabawy.

Elżbieta Jakubczak

 

Początek przedszkolnej przygody

Po słonecznych wakacjach w dniu 2 września 2019 r.  z uśmiechem powitaliśmy  dzieci  w naszym przedszkolu. Największą grupę stanowią 3- latki. Dla tych maluszków to początek przedszkolnej przygody, a dla starszych dzieci jej kontynuacja.  Niektórym 3- latkom jeszcze trudno się rozstać z rodzicami, ale dzięki paniom, szybko adaptują się do nowych warunków w grupie. Początki pobytu dzieci w przedszkolu to zwykle nauka przestrzeni w której się znajdują, nauka zgłaszania swoich potrzeb, ustawiania się do łazienki, siadania do właściwych stolików, rozpoznawania swoich krzesełek, odkładania rzeczy na miejsce. Dzieci poznają także zasady panujące na spacerze.
Bardzo ładne, kolorowe sale zajęć, mnóstwo ciekawych zabawek, książek, a przede wszystkim ciepłe podejście pań  do dzieci, sprzyjają radosnej zabawie. W tym roku szkolnym w grupie 3-latków realizowany jest projekt „Przedszkolaki z Tarnawatki” w ramach Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. W trakcie realizacji tego projektu dzieci będą miały zapewnione zajęcia z logopedą, psychologiem, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, grafomotoryki i sensoplastyki.
Wielką niespodzianką dla dzieci  jest plac zabaw, który powstał również w ramach tego projektu. Plac wyposażony jest w certyfikowane  urządzenia  i bezpieczną  nawierzchnię, a także część zieloną. Dzieci w komfortowych  i bezpiecznych warunkach mogą rozwijać swoją aktywność fizyczną.
Starsze dzieci w doskonałych humorach bez problemu przywitały przedszkole.  Podczas pierwszych zajęć opowiadały o miejscach , które odwiedziły podczas wakacyjnych wędrówek.  Na pewno kolejne tygodnie pobytu w przedszkolu  przyniosą dzieciom mnóstwo nowych, ciekawych wrażeń.

Elżbieta Jakubczak

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Czwartek
21 listopada 2019
Imieniny obchodzą
Albert, Alberta, Albertyna, Janusz, Konrad, Konrada, Maria, Piotr, Regina, Rena, Rufus, Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało
41 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

003944758
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
1295
4280
20643
3851362
114119
181388
3944758

Twój IP: 46.229.168.138
Server Time: 2019-11-21 06:44:26

GOŚCIMY

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.