piątek 29 Mar 2024

Szukaj

Przedstawienie teatralne pt. "Biały Mustang"

10 grudnia 2018 roku około 11:00 uczniowie klas: IVa, V a, Vb, VI a i VII  wraz z wychowawcami wyruszyli do Tomaszowskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne pt. "Biały Mustang" Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.  Spektakl był adaptacją najsłynniejszej legendy Sat-Okh, czyli Stanisława Supłatowicza, dzięki której dowiadujemy, jakie były wierzenia dawnych Indian i  jakie wartości wyznawali.
Pełni ciekawości  zajęliśmy swoje miejsca. Po chwili światła zgasły, a na scenę wbiegła i odtwarzała indiański taniec pierwsza aktorka. Scenografia była bardzo dobrze przygotowana. Na pierwszym planie widniało ognisko przy indiańskim namiocie, powalony pień wielkiego drzewa oraz olbrzymie drzewo z wyrzeźbioną na pniu pełną grozy twarzą. Tło stanowił górski krajobraz .
 Na początku byliśmy świadkami radosnego stworzenia białych, czarnych i czerwonych ludzi przez ducha Manitu. Czerwonoskórym był główny bohater Ostry Wiatr – niezwykle odważny wojownik, który chciał za żonę pojąć tańczącą Pahajo. Musiał zyskać akceptację jej ojca – Ducha Górskich Wodospadów. Jednak aby dostać się do jego siedziby musiał pokonać Złe Duchy, które strzegły trasy. Ostremu Wiatrowi udało się pomyślnie wykonać to zadanie.  Poprosił go rękę  córki, ale on oświadczył, że dostanie ją ten, kto przyprowadzi do niego Białego Mustanga.  Ostry Wiatr odnalazł go, ale długo nie mógł go złapać. Podążał za nim przez cały świat. Kiedy znalazł się w puszczy, pozdrowił ją i jej władców, a także pomodlił się o pomoc do władcy lasów, który postanowił mu pomóc i poprosił Dobre Duchy o wypłoszenie konia spomiędzy drzew. To my, jako publiczność otrzymaliśmy tę rolę, hałasowaliśmy i  w ten sposób Biały Mustang wystraszył się i wypadł na równinę, gdzie czekał już na niego Ostry Wiatr. Ten od razu złapał go na lasso i zaprowadził do Ducha Górskich Wodospadów. On pochwalił go za męstwo i nakazał przestrzegać w życiu zasad uczciwości – w przeciwnym wypadku wszystko to co zyskał, bezpowrotnie utraci. Ostry Wiatr nie posiadał się z radości i poślubił Pahajo.
Punktem kulminacyjnym przedstawienia było uwięzienie ich przez białych, złych ludzi. Wówczas również osoba z publiczności w roli Dobrego Ducha pomogła... A jak? To bardzo ciekawe. Zachęcamy do obejrzenia spektaklu. Wszyscy pozytywni bohaterowie byli ubrani w malownicze indiańskie  stroje. W atmosferę świata Indian wprowadzała typowa muzyka, która porywała rytmem do tańca oraz  światło kolorowo oświetlające i  nastrojowo przygasające. Aktorzy wspaniale grali swoje role.

Nagrodziliśmy aktorów wielkimi brawami. Legenda uczy nas wytrwałości i wiary w spełnianie własnych marzeń. Tylko ludzie, którzy niezmordowanie dążą do celu są w stanie osiągnąć to, co dla innych jest niewyobrażalnie trudne do zdobycia. Ostry Wiatr swą zacięta postawą udowodnił, że warto podążać za marzeniami, bo tylko one nadają naszemu życiu sens. Poznaliśmy wzór Indianina, który powinien być nie tylko odważny i wytrwały, ale również skromny i pokorny; pełen szacunku wobec sił przyrody, z którymi powinien żyć w zgodzie.

W legendzie kryje się jednak również przestroga – jeśli już człowiek osiągnie to, czego pragnął, powinien podejść do tego z pokorą i być wdzięczny losowi. W przeciwnym wypadku – jeżeli wykaże się pychą i niegodziwością – może łatwo zaprzepaścić to, co z tak wielkim trudem osiągnął. Amelia z klasy VI a oceniła, że "To był najlepszy spektakl, jaki oglądała". Zdaniem Julii spektakl był "interesujący i wzruszający, zaskakiwał niespodziewanymi zwrotami akcji." Gabrysia wyznała, że "czuła na początku strach a potem wielką radość". Muzyka grała ważną rolę w przedstawieniu i w oddziaływaniu na emocje widzów.

Jedyne, co nam się nie podobało, to brak konia na scenie. Aktor zarzucił lasso i udawał, że złapał tytułowego białego mustanga. Byliśmy świadkami małego, scenicznego oszustwa. Polecam książkę pod tym samym tytułem, jak również inne o indiańskich bohaterach, których jest wiele w szkolnej bibliotece!
                                                                                  Małgorzata Knafel

BIP

Imieniny

Dzisiaj jest
Piątek
29 marca 2024
Imieniny obchodzą
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn
Do końca roku zostało
278 dni

Galeria

Warto odwiedzić

Statystyki

023758989
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
2331
14625
108863
23406006
549963
479125
23758989

Twój IP: 3.237.31.131
Server Time: 2024-03-29 04:43:17

Gościmy

Odwiedza nas 138 gości oraz 0 użytkowników.

Deklaracja dostępności