środa 30 Wrz 2020

Szukaj

Spektakl profilaktyczny w wykonaniu aktorów Teatru „Kurtyna” z Karkowa

„Super prank” to tytuł spektaklu profilaktycznego, który uczniowie klas IV – VIII obejrzeli  28 października 2019 r. Poruszone zostały w nim problemy wynikające z wszechobecności smart fonów, których jedną z najważniejszych funkcji jest dostęp do mobilnego Internetu. Współcześni młodzi ludzie to pokolenie, które urodziło się w erze telefonów komórkowych i jest to dla nich rzecz na tyle powszechna, że trudno im wyobrazić sobie życie bez smartfona. Panuje tak zwana „smartwica”.

Spektakl ukazuje historię młodego i pilnego ucznia, który przeprowadza się z rodzicami do miasta. Nie podoba mu się to, wolał tamtą szkołę, był w niej sobą. Nowe środowisko i nowi koledzy wymuszają na nim przystosowanie się do grupy, aby „być kimś” musi się im podporządkować. Dawne wartości odpływają w niepamięć, chłopak staje się kimś zupełnie innym. Aby mieć lepszy telefon, bo ten który posiada to zdaniem miastowych „zabytek”, chce ukraść smartfona. Widzowi rodzi się szereg pytań: gdzie się podziewają jego rodzice, czemu nie dostrzegają problemów dziecka, czemu nie próbują mu pomóc i zapobiec wiszącej w powietrzu tragedii? Z pomocą przychodzi niepozorny kolega, który jest bardzo wycofany, ale to właśnie jemu nasz bohater w tajemnicy wyjawia, że niedługo wykona kolejne zlecone „na grupie” zadanie. Dzięki temu dostanie od kolegów z liceum tabletkę „mocy”. Powierzona tajemnica nie daje koledze spokoju, poszukuje więc sposobów, by zapobiec problemom, w które chce wpędzić się zaślepiony chęcią zdobycia uznania młody człowiek. Pomocy szuka rozmawiając ze swoim tatą, a gdy to nie pozwala mu znaleźć rozwiązania, udaje się do dyrektora szkoły. Nie do końca jest pewien, czy dobrze postępuje, przecież wydaje kolegę i może być posądzony o donosicielstwo. Na szczęcie interwencja szkoły, która zwraca się o pomoc do policji, pozwala uniknąć nieszczęścia.

Tak jak podkreślił po spektaklu jeden z aktorów, smartfon i Internet nie są niczym złym. Są to narzędzia i to od nas zależy czy wykorzystamy je w dobry czy zły sposób. Problem rodzi się wówczas, gdy internetowy wizerunek staje się dla nas ważniejszy od rzeczywistego. Wielką zaletą Internetu jest to, że możemy utrzymywać kontakt z osobami, które nie znajdują się w pobliżu nas. Niekiedy jednak dochodzi do przewartościowania tej zalety - oddalamy się od ludzi, których mamy blisko siebie: od rodziców, przyjaciół, kolegów z klasy. Stają się oni dla nas nieważni. Liczą się internetowi znajomi, z którymi może nigdy nie spotkamy się na żywo.

Młody człowiek staje dziś przed bardzo trudnymi wyborami. Czy wydać kolegę, który chce zrobić coś zagrażającego jego życiu, czy utrzymać to w tajemnicy, jak nas o to prosił? Co zrobić, czym się wykazać, by liczyć się dla innych, by mieć dużo lajków?  Pozostać sobą, czy dostosować się do grupy? W dzisiejszych czasach trudno jest się wyłamywać, bo przy powszechnym dostępie do Internetu taka wiadomość natychmiast obiegnie cały świat.

Spektakl był bardzo pouczający i wszystkim się podobał. Pomimo poważnej problematyki, było w min wiele zabawnych scenek. Zagadnienia, które podejmował, są bardzo bliskie współczesnym uczniom, dlatego na pewno każdy zapamięta dylematy głównego bohatera i jeśli sam stanie w obliczu któregoś z nich, podejmie właściwą, mądrą decyzję.

Aneta Mużacz

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Środa
30 września 2020
Imieniny obchodzą
Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław, Leopard, Sofia, Wera, Wiera, Wiktor, Wiktoriusz, Zofia
Do końca roku zostało
93 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

006604438
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
2031
8618
27250
6497827
243929
478074
6604438

Twój IP: 54.36.148.61
Server Time: 2020-09-30 05:25:39

GOŚCIMY

Odwiedza nas 91 gości oraz 0 użytkowników.