środa 30 Wrz 2020

Szukaj

Regionalny konkurs czytelniczy „Czy znasz…?” dla klas IV – VI szkoły podstawowej

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Jego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu. Celem przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa i kształtowanie wrażliwości młodych ludzi.

Etap powiatowy konkursu odbył się 13 listopada 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Tomaszowie Lubelskim. Miał formę testu składającego się z 80 zadań zamkniętych. Rywalizowało  w nim 21 uczniów, którzy na udzielenie odpowiedzi mieli 60 minut. Wykaz literatury obejmował zarówno pozycje, które już na stałe zagościły w kanonie szkolnych lektur obowiązkowych (np. „W pustyni i w puszczy”, „Chłopcy z Placu Broni”), ale nie tylko. Na tej liście znalazły się m.in. „Kolorowy szalik” Barbary Kosmowskiej oraz „Chłopiec z Lampedusy” Rafała Witka. Obie książki zostały wydane całkiem niedawno: pierwsza z nich w 2014, a druga w 2016 r.

Chętnych uczniów do udziału w konkursie nie było za wielu, bo wykaz obowiązującej literatury był dość obszerny. Ponadto niektórych książek, jak np. „Chłopca z Lampedusy” nie udało się wypożyczyć w żadnej bibliotece, ani w Tomaszowie, ani w Zamościu, bo pojedyncze egzemplarze rozeszły się jak świeże bułeczki (z wiadomo jakiego powodu) i trzeba było je po prostu zakupić.  

Ostatecznie do konkursu przystąpiła tylko jedna uczennica – Izabela Gramatyka z kl. V b. Zarówno Iza, jak i jej mama twierdzą, że pasją do czytania książek zaraziła się dość niedawno. Nas, nauczycieli, połknięcie bakcyla czytelnictwa bardzo cieszy, gdyż nic tak nie rozwija jak czytanie książek, zwłaszcza mądrych. Panie z biblioteki pedagogicznej pogratulowały uczestnikom już samego zgłoszenia się do konkursu, gdyż, co z żalem należy przyznać, dzieci czytających jest coraz mniej. Co więcej, Iza znalazła się wśród najmłodszych uczestników, bo oprócz niej i jednego chłopca z klasy czwartej, wszyscy pozostali to szóstoklasiści.

Izie najbardziej podobało się „W pustyni i w puszczy”. Na pytanie „Dlaczego?” odpowiada, że: „Ta książka kończy się szczęśliwie”, bo, nie wszystkie z tegorocznego kanonu lektur kończą się happy endem. Niewątpliwie, niektóre z nich dają wiele do myślenia i po przeczytaniu długo żyjemy osobistymi perypetiami ich bohaterów. Niby, fikcyjnych, jednak borykających się z problemami, z którymi stykamy się wokół nas we współczesnym świecie, a które niekoniecznie chcemy dostrzec. Serdecznie gratulujemy Izie odwagi, jak i tego, że stanęła na wysokości zadania i przeczytała  książki z wykazu lektur. Trzymamy też kciuki, by zakwalifikowała się do etapu regionalnego, który odbędzie się 26 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.

Aneta Mużacz

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Środa
30 września 2020
Imieniny obchodzą
Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław, Leopard, Sofia, Wera, Wiera, Wiktor, Wiktoriusz, Zofia
Do końca roku zostało
93 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

006604724
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
2317
8618
27536
6497827
244215
478074
6604724

Twój IP: 54.36.148.94
Server Time: 2020-09-30 05:55:52

GOŚCIMY

Odwiedza nas 222 gości oraz 0 użytkowników.