wtorek 27 Paź 2020

Szukaj

Wesoła uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej

 Powitaliśmy 15 października 2013 roku serdecznie nauczycieli, dyrekcję, rodziców i uczniów. Przybyli zaproszeni i najgoręcej witani emerytowani nauczyciele: pani Wiesława Gwozda-nauczycielka geografii i wychowawczyni naszego wójta Piotra Pasiecznego, jak później wyznał; pani Janina Konopka-nauczycielka matematyki, pani Halina Kiecak, ucząca dawniej języka rosyjskiego i polskiego; była pani dyrektor gimnazjum, Kazimiera Mańdziuk,uczaca matematyki; panie Alicja Wójcik i Jadwiga Kurylak z nauczania początkowego, pani historyczka i polonistka Marianna Wilk, pani Teodora Świtka, pracująca w świetlicy; pani polonistka Grażyna  Bałabuch.

        Szkoła zajmuje ważne miejsce w życiu państwa, narodu, społeczeństwa. Kształci młodego człowieka, wychowuje, przygotowuje do roli obywatela kraju. Jak powiedział Albert Einstein:” szkoła zawsze była jednym z najważniejszych ośrodków przekazywania bogactwa tradycji jednego pokolenia drugiemu.”   System szkolny ulegał ciągłym zmianom, które  przybliżyła prezentacja multimedialna, która opracowała pani Małgorzata Knafel. Przypomniała również historię szkoły w Tarnawatce.

 

         Centralny organ władzy oświatowej, zależny tylko od króla  i sejmu -Komisja Edukacji Narodowej, powołana została w Rzeczypospolitej Obojga Narodów 14 października 1773 roku  na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 240 lat mija od jej utworzenia.

          Dzień Edukacji Narodowej, polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowiono w 1972 roku.  Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela.

 Edukacja może dać Ojczyźnie radę i siłę-to hasło Grzegorza Piramowicza z okładki pierwszego podręcznika była ideą nauczycieli.

         Szkołę elementarną w Tarnawatce utworzyły władze zaborcze w 1873 roku, czyli 140 lat temu. W roku 2013 przypada właśnie okrągła rocznica. Nauczyciele sprowadzani byli z głębi Rosji, by rusyfikować dzieci. Obowiązkowy był język rosyjski. Zazwyczaj dzieci chodziły do szkoły przez dwie zimy, bo latem pomagały rodzicom w polu. Tylko co piąty mieszkaniec naszej wsi umiał czytać i pisać.

         W okresie pierwszej wojny światowej ziemia tarnawacka znajdowała się pod okupacją wojsk austro -węgierskich. Pracę szkoły prowadził jeden nauczyciel.

         W latach miedzywojennych uczyło już 9 nauczycieli takich przedmiotów jak: religii, jezyka polskiego, rachunków, z geometrią, przyrody, geografii, historii, rysunku, robót ręcznych, gier i gimnastyki. Bezpłatnie uczyło się 92 ze 100 dzieci, bo nie wszystkie uczęszczały. Karano rodziców za   nieuczęszczanie dzieci.

W 1932 roku zmieniono nazwę na Publiczna Szkoła w Tarnawatce.

         W grudniu 1939 roku tylko dzieci wyznania rzymskokatolickiego mogły uczęszczać do szkoły. Szkoła ludowa z rozkazu przywódcy niemieckiego miała zapewnić umiejętność liczenia do 500, napisania nazwiska, posłuszeństwa wobec Niemiec, pilności i grzeczności. Polscy nauczyciele zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych.

         W 1943 roku wysiedlono wielu Polaków , więc powstała szkoła ukraińska.

         Po wyzwoleniu  1 września 1944 roku zadzwonił dzwonek w drewnianej Publicznej Szkole Powszechnej w Tarnawatce. Kierownikiem  powojennej szkoły został Włodzimierz Jaworski.Uczył z dwiema nauczycielkami. 24 grudnia 1948 roku zabłysła w szkole pierwsza elektryczna żarówka.

W 1949 roku uczniowie po raz pierwszy wysłuchali audycji z radia.

Uczniowie nie mieścili się już w starej szkole w 1955 roku.

Budowa naszej szkoły w Tarnawatce rozpoczęła się w 1963 roku

Otwarcie Szkoły Podstawowej w Tarnawatce nastapiło w październiku 1964 roku jako jednej z tysiąca szkół wybudowanych na tysiąclecie naszego państwa.

        Piosenki „Małego chórku”  pod opieką pani Elżbiety Jakubczak przeplatały ciekawostki z historii szkoły. Gdy zabrzmiała „ Samba”, uczniowie i uczennice poprosiły panie i wójta do tańca ku wielkiej radości publiczności.

         Wiersze i piosenka dzieci z klasy III przygotowane przez panią  Elżbietę Bielak ubarwiły poważne wystąpienia uczniów klasy Va. Urzekajaca dekoracja również była dziełem wychowawczyni klasy III.

         Przemówienie przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Julii Dudek z klasy VI zawierało moc dobrych  życzeń pod adresem nauczycieli. Czego  sobie życzą współcześni nauczyciele?

         Nie chcą odczuwać,jak  tracą swój autorytet w oczach uczniów...

ani stać się bezsilnymi wobec zbuntowanej i agresywnej młodzieży. Widzieć chcą owoce  swej edukacyjnej pracy. Życzą sobie tylko dobrych reform.

        Quiz z nagrodami dla dzieci zakończył akademię. Pytania dotyczyły rocznic związanych z polską edukacją i naszą szkołą.

 Bibliografia:

 Gruner W. ,Tarnawatka, AIW "Dziurawiec", Zamość, 2010.

Kronika Szkoły Podstawowej w Tranawatce

Strona internetowa Urzędu Gminy Tarnawatka, 08.10.2013 http://www.tarnawatka.pl/

 

Małgorzata Knafel

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Wtorek
27 października 2020
Imieniny obchodzą
Frumencjusz, Iwona, Sabina, Siestrzemił, Wincenty
Do końca roku zostało
66 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

006782806
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
4187
7490
18589
6690131
172176
250121
6782806

Twój IP: 54.36.148.115
Server Time: 2020-10-27 15:04:51

GOŚCIMY

Odwiedza nas 81 gości oraz 0 użytkowników.