poniedziałek 25 Sty 2021

Szukaj

Plastyka kl. VII b- 20.11 2020

Temat: Architektura organiczna.

 

Na dzisiejszych zajęciach przypomnisz sobie czym jest architektura, utrwalisz wiedzę o stylach architektonicznych, poznasz też pojęcie „architektura organiczna”. Wykonasz przestrzenny projekt budowli organicznej.

Architektura to dziedzina zajmująca się projektowaniem i wykonywaniem budowli o różnorodnym przeznaczeniu, ale także organizowaniem przestrzeni, w której dany obiekt ma funkcjonować. W temacie „Jak powstają dzieła architektury?” (podręcznik „Plastyka 7”, str. 34- 36) opisano najważniejsze zagadnienia związane z powstawaniem budowli- zapoznaj się z nimi. Przypomnij sobie chronologię stylów architektonicznych- pomoże Ci to w zrozumieniu rozwoju form, funkcji i technologii tworzonych na przestrzeni wieków budowli.

Za twórcę XX wiecznej architektury organicznej uważany jest Frank Lloyd Wright. Stworzył on „Dom nad wodospadem” uważany za jeden z najciekawszych przykładów architektury organicznej, która charakteryzowała się dopasowaniem formy budowli do otoczenia respektując naturalne ukształtowanie terenu, zastane zbiorniki wodne, roślinność. Z czasem idee te rozszerzone zostały o naśladownictwo form naturalnych- przede wszystkim roślinnych (ale nie tylko). Budowle zaczęły przybierać obłe, nieregularne kształty; coraz częściej też stosowano do ich budowy naturalne materiały. O przykładach architektury organicznej przeczytasz w podręczniku na str. 37.

Praca twórcza:

- materiały: tekturowe pudełeczka (po lekarstwach, po zapałkach itp.), rolki po papierze toaletowym lub ręczniku kuchennym, różne materiały papiernicze (wycinanki, szary papier, papiery dekoracyjne itp.), styropian, tektura,folia bąbelkowa, nożyce, klej Wikol, nożyk introligatorski

Naszkicuj ogólny projekt organicznego domu, w którym chciałabyś/ chciałbyś zamieszkać w przyszłości. W przygotowaniu projektu pomoże Ci poniższy film:

https://www.youtube.com/watch?v=FcoN0O2iAmI

Z wybranych materiałów (pudełka, rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach kuchennych, styropian, folia bąbelkowa itp.)wykonaj przestrzenne elementy budowli. Pomaluj je lub oklej stosując naturalną kolorystykę. Możesz przygotować też takie elementy jak: schody, tarasy, zadaszenia itp. Uwaga! Nie łącz przygotowanych elementów, nie wykonuj z nich budowli. Będziemy z nimi pracować na następnych zajęciach (online).

Notatka do zapisania w zeszycie w załączniku↓:

Na następne zajęcia (online) przygotuj: wykonane przez siebie elementy, patyczki, gałązki, mech, tekturę, piasek, zieloną bibułę, klej Wikol, klej na gorąco (jeżeli masz), nożyce, nożyk introligatorski.

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Poniedziałek
25 stycznia 2021
Imieniny obchodzą
Miłosz, Miłowan, Miłowit, Paweł, Tatiana, Tacjanna
Do końca roku zostało
341 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

007535807
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
6591
8215
14806
7428979
229451
262240
7535807

Twój IP: 91.231.122.5
Server Time: 2021-01-25 19:53:26

GOŚCIMY

Odwiedza nas 131 gości oraz 0 użytkowników.