sobota 05 Gru 2020

Szukaj

Muzyka IV a- 28.10 2020

Temat: Czy muzyce potrzebny jest rytm?

 

Na dzisiejszych zajęciach dowiesz się, czym jest rytm, poznasz też pojęcia związane z rytmem: takt i metrum.

Wysłuchaj piosenki „Świat muzyką malowany” (piosenkę znajdziesz pod podanym adresem strony):

https://www.youtube.com/watch?v=KOgp9h3_zE0

Wyklaszcz rytm refrenu piosenki (podręcznik „Muzyka 4”, str. 32)

Przeczytaj uważnie temat „Czy muzyce potrzebny jest rytm?” ze strony 30 podręcznika.

Przeanalizuj zapis rytmiczny umieszczony na żółtym tle- zwróć uwagę na elementy zapisu: oznaczenie taktowe (metrum), takty (najkrótsze odcinki muzyczne), kreski taktowe (kreski dzielące cały zapis na takty), kreski kończące zapis. Zapamiętaj! Każdy takt zawiera taką samą sumę wartości rytmicznych nut i pauz. Metrum wskazuje podstawową miarę w takcie (dolna cyfra) oraz ilość tych miar (górna cyfra). Aby w pełni zrozumieć tę zasadę przyjrzyj się zapisom rytmicznym na kolorowych polach (str. 30 i 31).

Wpisz do zeszytu poniższą notatkę:

Rytm- jeden z elementów muzyki; rytm to następstwo dźwięków w czasie; rytm odpowiada za porządek czasowy w utworze.

Takt- to najmniejszy odcinek czasowy w utworze; każdy takt posiada taki sam czas trwania, bez względu na ilość nut.

Metrum- to element zapisu nutowego, który stoi na początku utworu; określa on ilość i rodzaj miar (nut) w takcie; dolna cyfra metrum wskazuje nutę, która ma być podstawową miarą (np. 4- ćwierćnuta), a górna liczba określa, ile tych miar ma być (np. 3)

(Pod notatką pozostaw miejsce na niewielką wklejkę, która otrzymasz po powrocie do szkoły)

Praca domowa- w załączniku (kliknij w załącznik)↓. Pracę prześlij pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powodzenia!

Attachments:
Download this file (Praca domowa- rytm.doc)Praca domowa- rytm.doc[ ]23 kB

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Sobota
5 grudnia 2020
Imieniny obchodzą
Anastazy, Gerald, Geraldyna, Kryspina, Krystyna, Pęcisława, Saba
Do końca roku zostało
27 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

007085546
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
7514
7342
51988
6920767
41430
226852
7085546

Twój IP: 54.36.148.112
Server Time: 2020-12-05 22:26:10

GOŚCIMY

Odwiedza nas 79 gości oraz 0 użytkowników.