sobota 05 Gru 2020

Szukaj

Klasa VII a- 27.10 2020

Temat: Ukochana Ojczyzna- kompozytorzy szkół narodowych.

 

Na dzisiejszej lekcji zapoznasz się z nurtem szkół narodowych w muzyce, poznasz jego najwybitniejszych przedstawicieli oraz wybrane utwory.

W II poł. XIX w. pojawił się w muzyce nurt zwany szkołami narodowymi. Kompozytorzy szkół narodowych czerpali z rodzimej tradycji, mitów, legend, folkloru i historii. W tym okresie wyodrębniło się kilka ważnych szkół narodowych.

Jedną z ważniejszych i licznych szkół była narodowa szkoła rosyjska, zwana „Potężną Gromadką”. Przeczytaj o niej w podręczniku „Muzyka 7” na str. 39. Wysłuchaj utworu Modesta Musorgskiego, który w swych utworach ukazywal folklor rosyjski w powiązaniu z nowatorskimi środkami technicznymi:

„Hopak”:

https://www.youtube.com/watch?v=3Rggyn9Gz8s

Czeską szkołę narodową reprezentowali Bedrzich Smetana i Antonin Dvorak. O ich twórczości przeczytasz na str. 40. Muzycznym przykładem będzie „Taniec słowiański” op. 46, nr 7 Antonina Dvoraka. Wysłuchaj uważnie utworu i zastanów się, jakimi środkami wyrazu artystycznego kompozytor podkreślił żywiołowość tańca?:

„Taniec słowiański”:

https://www.youtube.com/watch?v=sMuey1VQ3LY

Najwybitniejszym przedstawicielem hiszpańskiej szkoły narodowej był Manuel de Falla. O nim i innych twórcach przeczytasz na str. 41. Zwróć uwagę, jakie elementy wykorzystywali oni w swych kompozycjach i do czego w nich nawiązywali.
Manuel de Falla- „Taniec ognia” (balet „Czarodziejska miłość”):

https://www.youtube.com/watch?v=Ftd8tIdiYq4

Norweską szkołę narodową reprezentuje Edward Grieg- kompozytor, pianista, dyrygent. W jego dorobku wyróżnia się I i II suita „Peer Gynt”. Utwór opisuje niezwykłe przygody norewskiego, wiejskiego chłopca. Określ, w jaki sposób kompozytor buduje niezwykły nastrój utworu:

Edward Grieg- „W grocie Króla Gór” (suita „Peer Gynt”):

https://www.youtube.com/watch?v=3UJ-uAKQr5Q

Notatka z lukami do zapisania w zeszycie (w załączniku). Wykonaną pracę prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin: 03.11 2020

Powodzenia!

 

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Sobota
5 grudnia 2020
Imieniny obchodzą
Anastazy, Gerald, Geraldyna, Kryspina, Krystyna, Pęcisława, Saba
Do końca roku zostało
27 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

007085275
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
7243
7342
51717
6920767
41159
226852
7085275

Twój IP: 3.239.45.252
Server Time: 2020-12-05 21:40:39

GOŚCIMY

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.