Scenariusz lekcji historii dla klasy IV Szkoły Podstawowej

 

 Scenariusz lekcji historii dla klasy IV Szkoły Podstawowej

Zespół Szkół i Przedszkola w Tarnawatce

Temat: Bogowie, mity i uczeni.

Cele lekcji: Uczeń:

-poprawnie posługuje się terminami: politeizm, mit, bogowie olimpijscy, heros, atrybut, filozofia;

-charakteryzuje wierzenia starożytnych Greków;

-przedstawia sylwetki wybranych bogów greckich wraz z ich atrybutami; nazywa dziedziny życia, którymi opiekowali się poszczególni bogowie greccy;

-opisuje postać Homera oraz wymienia jego osiągnięcia;

-wyjaśnia znaczenie „Iliady” i „Odysei” dla starożytnych Greków;

-prezentuje dokonania starożytnych Greków w dziedzinach filozofii, matematyki i medycyny;

Metody: praca z tekstem źródłowym-„Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” J. Parandowskiego, praca z tekstem literackim-„Odyseja” Homera, praca z infografiką, praca z ilustracją, praca z podręcznikiem, metoda aktywizująca- skrzynka pytań

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: podręcznik G. Wojciechowski „Wczoraj i dziś” , karta pracy, fragment książki „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” J. Parandowskiego, prezentacja multimedialna, film, kartonowe pudełko, kartki z pytaniami i poleceniami sprawdzającymi wiadomości na temat osiągnięć starożytnych Greków.

 

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji, podział na grupy, rozdanie plansz i kart z wizerunkami bogów olimpijskich, kart pracy.

2.Nauczyciel przedstawia podstawowy cel lekcji: zapoznanie się z wierzeniami starożytnych Greków oraz ich dokonaniami w dziedzinach kultury, nauki i sztuki.

Faza realizacyjna:

1.Nauczyciel przedstawia podstawowe cechy religii starożytnych Greków. Tłumaczy znaczenie terminów politeizm i mit. Wyjaśnia także, jaką funkcję pełniły mity w życiu mieszkańców Hellady.

2. Uczniowie wysłuchują opisu góry Olimp (prezentacja filmu)  i odpowiadają na pytania:

Wypisz wyrażenia określające pogodę panującą na Olimpie.

Gdzie znajdował się pałac Zeusa, a gdzie usytuowane były pałace innych bogów?

Kto wykonał wszystkie pałace?

Kto strzegł wrót Olimpu?

 

3.Na podstawie infografiki zamieszczonej w podręczniku uczniowie wymieniają najważniejszych bogów olimpijskich. Nauczyciel wyjaśnia termin atrybut, a następnie uczniowie pracujący w grupach przyporządkowują karty z wizerunkami bogów do opisów i przyklejają je do plansz.

4.Nauczyciel poleca uczniom rozwiązanie ćwiczeń 1 i 2 z karty pracy.

5.Liderzy grup losują fragmenty „Mitologii” J. Parandowskiego opisujące bogów olimpijskich . Osoby , które otrzymały teksty odczytują je na forum klasy. Zadaniem pozostałych członków grupy jest przyporządkowanie ilustracji do odpowiednich opisów.

6. Uczniowie zapoznają się z  pierwszym akapitem tekstu „Herosi’ ze str.108 podręcznika , a następnie na podstawie zawartych w nim informacji wyjaśniają znaczenie terminu heros. Wskazują także, czym herosi różnili się od bogów i od pozostałych ludzi. Uczniowie oglądają prezentację o bohaterach greckich i odpowiadają na pytanie skąd wywodzą się i co oznaczają wyrażenia używane współcześnie: paniczny strach, pięta Achillesa, stajnia Augiasza, syzyfowa praca.

 

7. Nauczyciel przedstawia największe osiągnięcia literatury greckiej: „Iliadę” i „Odyseję”. Opowiada w skrócie historię wojny trojańskiej i tułaczki Odyseusza (prezentacja multimedialna) .Uczniowie czytają fragment „Odysei” zamieszczony w podręczniku. Następnie odpowiadają na pytania znajdujące się pod tekstem źródłowym.

8. Nauczyciel wskazuje starożytną Grecję jako miejsce narodzin europejskiej filozofii i nauki. Uczniowie zapoznają się z dwoma pierwszymi akapitami tekstu „Nie tylko mity” z podręcznika. Na ich podstawie wyjaśniają znaczenie terminów filozof i filozofia oraz określają , co było przedmiotem zainteresowania greckich myślicieli. Następnie rozwiązują ćwiczenie 3 z karty pracy.

9. Nauczyciel ogłasza  konkurs wiedzy o osiągnięciach starożytnych Greków. Stawia na ławce pudełko z przygotowanymi wcześniej kartkami. Przedstawiciel pierwszej grupy losuje jedno zadanie i odczytuje je pozostałym członkom zespołu. Po krótkiej naradzie uczniowie udzielają odpowiedzi. Jeżeli nauczyciel uzna ją za właściwą, przyznaje grupie jeden punkt. W przeciwnym razie na pytanie może odpowiedzieć ta drużyna, której reprezentant najszybciej podniesie rękę. Następnie do losowania przystępują kolejne zespoły. Gdy wszystkie kartki zostaną wyjęte z pudełka, drużyny liczą zebrane punkty.

Faza podsumowująca:

1.Podsumowanie i ocena pracy grup oraz poszczególnych uczniów.

2.Zadanie domowe-Sporządź listę 12 prac, które musiał wykonać Herakles.

3. Zadanie domowe dla chętnych: Odszukaj jeden grecki mit. Na następnej lekcji zaprezentuj go na forum klasy.

 opracowała Wiesława Pióro