wtorek 23 Cze 2026

Szukaj

Informatyka. Klasa IV. 19.05.2020.

Temat: Kolorowe słupki w arkuszu kalkulacyjnym.

Na dzisiejszej lekcji przećwiczysz tworzenie wykresów w arkuszu.

Co to jest wykres?

Wykres to graficzna prezentacja danych, w której liczbom zapisanym w arkuszu odpowiadają słupki, linie czy wycinki koła.
Zmiana danych w arkuszu powoduje automatycznie odpowiednią zmianę na wykresie.
Wykresy znakomicie ułatwiają interpretację i analizę danych.

Wykresy tworzy się prosto i intuicyjnie. Należy:

  • wpisać do arkusza dane,
  • zaznaczyć dane (niekonieczne, ale zalecane),
  • wybrać odpowiednie polecenie do tworzenia (wstawiania) wykresów i narysować prostokątny obszar, w którym pojawi się wykres.

W programach Calc i Excel 2003 pojawia się kreator wykresów. W czterech kolejnych oknach kreatora dokonuje się ustawień dotyczących wykresu.
W programie Excel 2007 użytkownik może kliknąć na przycisku z wybranym typem wykresu, a wykres pojawi się w arkuszu. (Jest też możliwość wywołania kreatora).

Po wstawieniu wykresu możliwa (i wskazana) jest jego modyfikacja:

  • wykres można przesunąć w inne miejsce, zmienić jego rozmiar,
  • można zmienić niemal wszystkie elementy,
  • można ustawić elementy, do których nie było dostępu w kreatorze.

 Przykłady wykresów:

Po przeczytaniu całego zagadnienia  i obejrzeniu poniższych filmów, stwórz wykres kolumnowy przedstawiający wzrost wszystkich członków twojej rodziny. Zapisz zadanie nadając mu nazwę „WZROST” i prześlij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Film o tworzeniu wykresów.

Link do strony: https://www.youtube.com/watch?v=GWQ_zWRdSis

Link do strony: https://www.youtube.com/watch?v=ntpPLwsApls

 Temat dzisiejszej lekcji i definicję wykresu zapisz w zeszycie.