Uczeń w działaniu - Scenariusz zajęć warsztatowych dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych
Uczeń w działaniu
Scenariusz zajęć warsztatowych dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych
I. Informacje wstępne
1. Nazwa warsztatu: Znani i nieznani ludzie związani z regionem, których warto poznać
2. Miejsce zajęć: pracownia historyczna lub szkolna biblioteka
3. Osoba prowadząca: nauczyciel historii we współpracy z nauczycielem biblioteki szkolnej
4. Czas trwania zajęć: raz w tygodniu po jednej godzinie lekcyjnej (koło historyczne)
5. Uczestnicy warsztatów:
W warsztacie młodego historyka może uczestniczyć dziesięcioosobowa grupa.
Kryteria przyjęcia do grupy: uczniowie różnych klas zainteresowani pogłębianiem wiedzy historycznej, interesujący się historią swojej małej ojczyzny
II. Założenia dydaktyczne i wychowawcze
1. Cele warsztatu
•Przygotowanie katalogu postaci, które swoje losy związały z regionem
•Rozwijanie umiejętności samodzielnego uczenia się, zdobywania źródeł informacji współdziałania w grupie oraz rozwiązywania problemów.
2. Tematyka
Postacie związane z regionem, które warto poznać
3. Przewidywane rezultaty/produkty
Produkt to katalog postaci związanych z historią regionu przygotowany przez uczniów.
Katalog powinien zawierać notkę biograficzną o postaciach na przestrzeni dziejów. Do opisów należy dołączyć fotokopie zdjęć. Zakończona praca powinna zawierać bibliografię.
4. Opis warunków i metod pracy (wyposażenie, materiały, przestrzeń, narzędzia)
Nauczyciel powinien postarać się o zapewnienie uczniom dostępu do tekstów
warunkujących przygotowanie katalogu (zasoby biblioteczne, dostęp do Internetu). Uczniowie mają swobodę w opracowaniu koncepcji katalogu. Warsztat pracy młodego historyka wymaga umiejętności wyszukiwania, porządkowania, selekcjonowania i hierarchizacji informacji. Odróżniania opinii od faktów.
III. Zadania i rola nauczyciela:
W czasie trwania warsztatów nauczyciel przyjmuje rolę konsultanta. Nie ingeruje w wybory uczniów. Nauczyciel tworzy warunki do nabywania umiejętności odbioru źródeł i tekstów kultury. Interesuje się tym, co robią uczniowie, obserwuje, podpowiada.
IV. Zadania i rola ucznia
Uczniowie występują w roli: są badacza, krytyka i czytelnika. Poszukują, czytają, selekcjonują, hierarchizują źródła oraz tworzą własne teksty. Wchodzą w role nauczyciela. Przyjmują odpowiedzialność za własne uczenie się i wynik procesu uczenia się. Dokonują samooceny.
V. Przebieg warsztatów
1. Nauczyciel wita grupę. Przedstawia cele i tematykę zajęć. Podaje czas pracy
i opisuje rezultat działań warsztatowych. Prezentuje zadania. Opisuje metody pracy.
Wybiera z uczniami lidera zespołu.
2. Prowadzący warsztat pokazuje młodym historykom katalogi o różnorodnej tematyce jako materiały pomocnicze w uczeniu się historii.
3. Omawia etapy powstawania katalogu: od gromadzenia źródeł informacji do ich
alfabetycznego układu. Nauczyciel przypomina uczniom o prawach autorskich.
4. Lider zespołu warsztatowego organizuje pracę. Korzysta z opisu zadań wcześniej konsultowanych z nauczycielem.
5. Uczniowie selekcjonują, porządkują wybrany materiał.
6. Dzielą się na grupy. Pierwsza pisze wstęp do katalogu. Druga grupa zajmuje się redakcją techniczną, korzystając z edytora tekstu. Trzecia grupa ustala sposób upowszechnienia i zareklamowania pracy w środowisku lokalnym.
7. Uczestnicy warsztatu przygotowują wydruk katalogu. Dokonują samooceny. Dzielą się refleksją na temat tego, czego się nauczyli .
Opracowała Wiesława Pióro













