Witamy Cię Wiosno
Z okazji pierwszego Dnia Wiosny 21.03.2914 r. z Gaikiem-Maikiem spacerowaliśmy po ulicach naszej miejscowości. Oznajmialiśmy wszystkim dokoła, że Wiosna już przybyła!
Z okazji pierwszego Dnia Wiosny 21.03.2914 r. z Gaikiem-Maikiem spacerowaliśmy po ulicach naszej miejscowości. Oznajmialiśmy wszystkim dokoła, że Wiosna już przybyła!
19 marca 2014r. w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Ze Szkoły Podstawowej w Tarnawatce w eliminacjach powiatowych uczestniczył Mikołaj Źróbek, którego przygotowywał Pan Marek Czerwonka. W eliminacjach w I grupie wiekowej brali udział zwycięzcy eliminacji gminnych z powiatu tomaszowskiego.
Komisja eliminacji powiatowych w składzie:
1. mł. bryg. Andrzej Pasieczny - Przewodniczący
2. kpt. Bożena Bryk - Sekretarz
3. Anna Skroban - członek
po dokonaniu oceny prac pisemnych zakwalifikowano do finału niżej wymienionych uczestników eliminacji powiatowych:
I grupa wiekowa - Szkoły Podstawowe
1. Beata Piwko - SP Telatyn - 19 pkt.
2. Przemysław Skiba - SP Ulhówek - 17 pkt.
3. Alicja Hałasa - SP Tomaszów Lub. - 16 pkt.
4. Mikołaj Źróbek - SP Tarnawatka - 14 pkt.
W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:
I grupa wiekowa - Szkoły Podstawowe
1. Alicja Hałasa - SP Tomaszów Lub. - 6,5 pkt.
2. Beata Piwko - SP Telatyn - 6,0 pkt.
3. Mikołaj Źróbek - SP Tarnawatka - 3,5 pkt.
4. Przemysław Skiba - SP Ulhówek - 0,5 pkt.
Zwycięzca w I grupie wiekowej będzie reprezentować powiat na eliminacjach wojewódzkich w Lublinie.
Gratulujemy sukcesu uczniowi naszej szkoły Mikołajowi Źróbkowi, który wrócił z pucharem, dyplomem i ciekawymi nagrodami za zajęcie trzeciego miejsca.
Marek Czerwonka
W ramach projektu "Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z gminy Tarnawatka" część uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum 18 marca 2014 roku pojechała na jednodniową wycieczkę do stolicy Polski. Kierownikiem wycieczki była Pani Irena Romańczuk, natomiast opiekunami dzieci i młodzieży byli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tarnawatce: Pani Monika Borek, Pani Monika Uchman, Pani Małgorzata Knafel, Pani Aleksandra Krech oraz Pan Marek Czerwonka.
Po długiej podróży dotarliśmy do Warszawy, choć pogoda była nie najlepsza, padał deszcz, było pochmurnie i zimno uczniowie byli ciekawi co zobaczą w Centrum Nauki Kopernik. Zachwyciliśmy się już budynkiem przypominającym brązowo -szary głaz narzutowy. Centrum zrobiło duże wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki. W głównym holu ujrzeliśmy niesamowite wahadło Foucalta i instalacje: "Niekończąca się historia", " Model nowych Bulwarów Wiślanych", "Symulacje ruchu planet z Układu Słonecznego". Na piętrze oglądaliśmy z zachwytem wystawy stałe: "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko", "Strefa światła". Celem udostępniania ekspozycji jest inspirowanie do odkrywania i zrozumienia świata przez samodzielne doświadczenia. Wypróbowaliśmy tam symulator trzęsienia ziemi, zobaczyliśmy portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza, model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze. Skorzystaliśmy z lustra fenickiego i pokoju Amesa, podziwialiśmy wystawę obrazów zmieniających się pod wpływem różnokolorowego oświetlenia, ujrzeliśmy obraz na dnie oka. Kilka godzin szybko minęło, ale pozostawiło wiele wrażeń i chęci zgłębiania zagadnień naukowych. Młodzieży podobały się zwłaszcza te ekspozycje, w których mogli sami być w roli naukowców lub doświadczyć ciekawych zjawisk na „własnej skórze”.
Potem spędziliśmy ciekawie czas w Muzeum Wojska Polskiego. Niektórzy entuzjaści samolotów żałowali, że nie można wejść do wnętrza. Czas ten był okazją do wspólnych spacerów po muzeum, można było zobaczyć część ekspozycji zewnętrznej, czołgi, haubice, działa samobieżne, helikoptery. Spacerowaliśmy po Parku Łazienkowskim, towarzyszyły nam oswojone wiewiórki, pawie. Można było podziwiać wspaniałe krokusy, które oznajmiały nam, że wiosna już blisko. Podczas spaceru widzieliśmy część ogrodową Belwederu. Dotarliśmy pod pomnik Fryderyka Chopina. Mieliśmy udaną sesję zdjęciową w Teatrze na Wyspie w pobliżu Pałacu na Wodzie. Scena położona na sztucznej wyspie otoczona jest sztucznymi ruinami, stanowiącymi przykład sentymentalnego stylu. Na zakończenie obserwowaliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zwiedzaliśmy Stare Miasto.
Szóstoklasiści i piątoklasiści uznali wszystko za bardzo interesujące. Chwalą CNK i są zachwyceni. Żałują, że nie byliśmy tam dłużej. Parę godzin to było za mało. Tam można długo przebywać i wszystkiego popróbować, przy każdym stanowisku czegoś się nauczyć. Ciekawostką był test poczucia humoru. Miło słyszeć, że dzieci i młodzież bawią się świetnie w takich miejscach.
Największym powodzeniem cieszył się "Teatr wysokich napięć", pełen magnetycznych cudów. Włosy nam stanęły dęba, gdy pan przy kuli nas namagnesował. Miał już w pogotowiu lustro, by każdy mógł ujrzeć siebie i krzyknąć lub śmiać się z wrażenia.
Z eksperymentów podobał nam się skok na Księżyc, optyczne iluzje, magiczny pokój, gdzie było się w jednym kącie wielkoludem a w drugim niska osobą, strzelanie rakietą o napędzie wodorowym. Niektóre programy sprawdzające predyspozycje zawodowe okazały się niezwykle pożyteczne dla gimnazjalistów. Byli wysoce usatysfakcjonowani wizytą w galeriach.
Dzieci w większości pierwszy raz widziały stolicę i bardzo przeżywały. Zadeklarowały wzrost zainteresowania nauką po wizycie w Centrum.
Młodzież żałowała, że tak krótko byliśmy w Warszawie, bo jeszcze jest dużo ciekawych miejsc do zwiedzania i poznania.
Małgorzata Knafel
Marek Czerwonka

Konkurs „Pomyśl zanim wrzucisz - dbaj o swoją tożsamość” jest organizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Nad ŚDSI Patronat Honorowy objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
To kolejna, już 4 edycja konkursu „Edukacji z Panem T.I.K.iem”, poświęcona Internetowi i pracy w sieci, organizowana wspólnie przez Polskie Towarzystwo Informatyczne wraz z Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Starzyńskiego w Warszawie.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych w całej Polsce.
Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci ze szczególnym uwzględnieniem ochrony tożsamości w sieci.
Uczniowie mają za zadanie stworzyć historyjkę obrazkową będącą przestrogą lub nauką dla rówieśników, mówiącą o ochronie swojej tożsamości w sieci oraz ochronie danych osobowych. Pracę wykonują w oparciu o pobrany ze strony konkursowej szablon. Szablonu nie można powielać (jedna praca konkursowa ma być wykonana na jednym szablonie).
Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tarnawatce. Wszelkich informacji o konkursie udziela Pani Celina Czerwonka w kategorii Szkoła Podstawowa, natomiast Pan Marek Czerwonka udziela informacji i przyjmuje prace konkursowe w kategorii Gimnazjum.
TERMINY:
· 3.03.2014 - 14.04.2014 - rejestracja i nadsyłanie prac konkursowych
· 29.04 - ogłoszenie listy laureatów konkursu (bez podania zajętych miejsc)
· do 30.04.2014 – WARUNEK KONIECZNY (dotyczy tylko Laureatów)
NAUCZYCIEL ucznia Laureata wysyła na adres PTI (PTI, 02-508 Warszawa, ul. Puławska 39/4, dopisek KONKURS „Pomyśl zanim wrzucisz”) oryginały Kart Rejestracji ucznia-Laureata – decyduje data nadania przesyłki.
· 14.05.2014 - uroczyste zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
Organizatorzy konkursu etapu szkolnego
Celina Czerwonka, Marek Czerwonka
Mając na uwadze konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci, wychowawczyni klasy drugiej pani Elżbieta Jakubczak zorganizowała swoim wychowankom wyjazd na krytą pływalnię do Zamościa. Opiekę nad dziećmi pełniła pani Irena Romańczuk.
Pobyt na basenie to niesamowita chwila relaksu dla dzieci oraz uświadomienie, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego lecz różne formy aktywności fizycznej podejmowane w ciągu dnia.
W dniu 11 marca 2014 roku w Publicznym Gimnazjum w Tarnawatce odbyły się szkolne eliminacje do X Regionalnego Konkursu Informatycznego Algorytm. W eliminacjach wzięło udział ośmiu uczniów z klas I - III Gimnazjum.
Lista uczniów biorących udział w eliminacjach do X Regionalnego Konkursu Informatycznego Algorytm.:
W wyniku eliminacji do etapu powiatowego X Regionalnego Konkursu Informatycznego Algorytm, który odbędzie się 25 marca 2014 roku o godzinie 12,00 w Zamościu zakwalifikowało się trzech uczniów. Są to:
Gratulujemy uczniom, którzy zakwalifikowali się do dalszego etapu i życzymy dalszych sukcesów w eliminacjach powiatowych.
Organizator
Marek Czerwonka
W dniu Kobiet w Szkole Podstawowej odbył się uroczysty apel poświęcony „małym” i tym trochę „większym” kobietom. Kwiaciarki miały dużo pracy, gdyż na scenie pojawiło się wielu mężczyzn różnych narodowości, którzy chcieli obdarować swoje panie pięknymi wiosennym bukietami. W koncercie przygotowanym na tę okoliczność mogliśmy podziwiać „małe kobietki” , które wcieliły się w dorosłe panie. Program z tej to okazji przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Elżbiety Bielak i dzieci z „Małego chórku”, które pracują pod okiem pani Elżbiety Jakubczak. Tego dnia wszystkie panie pracujące w szkole otrzymały kwiaty.