niedziela 28 Cze 2026

Szukaj

Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny edycja 2024/2025

            Dzieci z grupy:  Biedronki, Wiewiórki i Pszczółki wzięły udział w  Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym edycja 2024/2025. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnej, a także rozwijanie  indywidualnych uzdolnień plastycznych.

Na szczeblu gminnym w kategorii przedszkola zostały nagrodzone dzieci z naszej placówki:

Grupa  Pszczółki:

  • Lena Gozdek
  • Lena Smyk

Grupa Wiewiórki

  • Alicja Wawrzusiszyn
  • Pola Wawrzusiszyn
  • Mikołaj Koczułap

Z ogromną radością i dumą  informujemy,że  04.05.2025 r.w Tarnoszynie  podczas obchodów Powiatowego Dnia Strażaka Alicja Wawrzusiszynodebrała dyplom, nagrodę książkową  i puchar za zajęcie III miejsca w Eliminacjach Powiatowych Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego.

Dnia 06.05.2025 roku odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i upominków licznemu gronu uczestników strażackiego konkursu plastycznego z naszego przedszkola. Dyplomy  nagrody  wręczyli: Wójt Gminy – Piotr Pasieczny, Komendant Gminny OSP – Piotr Pankiewicz, Inspektor d/s bezpieczeństwa – Marek Pasieczny, Dyrektor Szkoły – Dorota Ciećko i Wicedyrektor Alicja Polowiec.

Wszystkim  uczestnikom konkursu dziękujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.

 

Rzepa Rozalia – realizacja projektu edukacyjnego „Witaminki”

Przedszkolaki poznały kolejne warzywo z projektu edukacyjnego „Witaminki”. Tym razem bohaterką podczas zajęć była rzepa – Rozalia. Wspólnie obejrzeliśmy obrazki przedstawiające różne gatunki rzepy, odkrywając przy tym, że to warzywo może mieć wiele ciekawych odmian i kolorów. Dzieci oglądały, dotykały, wąchały i próbowały rzepę. Dzięki tym doświadczeniom poznały smak, zapach i wygląd tego zdrowego warzywa. Dzieci dowiedziały się również, że słowo „rzepka” to nie tylko nazwa warzywa, ale również mała kostka, którą każdy ma w swoim kolanie i pełni ona bardzo ważną rolę w naszym ciele. Była to świetna okazja do połączenia wiedzy o zdrowym odżywianiu z podstawami anatomii.
W ramach zajęć przedszkolaki wcieliły się w postacie z wiersza J. Tuwima „Rzepka”, co dostarczyło im mnóstwo radości i śmiechu. Cieszymy się, że dzieci spróbowały nowego warzywa i przekonały się, ze rzepa to nie tylko bohaterka wiersza, ale i talerza. 

 

Iwona Hucik

Święto Konstytucji 3 Maja

„Kto ja jestem? Polak mały! Kocham Polskę sercem całym!” Tak śpiewały dzieci z naszego przedszkola podczas gminnej uroczystości z okazji Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość miała miejsce w sobotę, 3 maja 2025r. o godz.10.00 w kościele parafialnym. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny. Najpierw jako zatroskani mieszkańcy osiemnastowiecznej Warszawy wyrażali swoje obawy o dalsze losy Polski, jednocześnie zdając sobie sprawę z konieczności reform. Następnie w scenie z posiedzenia sejmu, na którym zagłosowano za reformami i przyjęciem Konstytucji 3 Maja, wystąpił król Stanisław August Poniatowski, marszałek sejmu Stanisław Małachowski oraz posłowie. I znowu lud warszawski, tym razem wiwatujący na cześć króla, sejmu, konstytucji i wszystkich stanów. Wybrzmiały piosenki: „Uwierz, Polsko”, „Witaj, majowa jutrzenko”, „Konstytucja 3 Maja”, „Hymn młodego patrioty”. Swój występ dzieci zakończyły słowami,
w których ofiarowują Polsce swoje serca, myśli i czyny dla dobra jej przyszłości, co symbolicznie wyrażone zostało bukietem biało-czerwonych kwiatów złożonych u stóp Polski. Cały program podkreślał zatroskanie patriotów o dalsze losy państwa wyrażone stwierdzeniem: „W waśni zguba, siła w zgodzie”, stwierdzeniem aktualnym i dziś. Po występie przedszkolaków głos zabrali: przewodniczący Rady Gminy pan Ryszard Malec oraz wójt pan Piotr Pasieczny. Kolejną częścią uroczystości była Msza Św. w intencji Ojczyzny. Wydarzenie uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe z jednostek OSP w Tarnawatce, Suminie, Wieprzowie i Tarnawatce - Tartak, a także delegacja OSP Klocówka. W uroczystości uczestniczyła też delegacja flagowa uczniów z naszej szkoły oraz Pierwsza Tomaszowska Drużyna Harcerzy Wodnych „Zastęp Fala”. Przedszkolaki z radością włączyły się w obchody Święta Konstytucji 3 Maja. To naprawdę mali patrioci. Wierzymy, że zaszczepiona w nie miłość do Polski w przyszłości zaowocuje tym, iż dobro Polski będzie dla nich, już dorosłych, wielką wartością. Dzieci zostały przygotowane do występu przez swoje wychowawczynie: Dorotę Piróg, Anitę Jędruszczak i Barbarę Tyrkę.

 

Barbara Tyrka

Dzień Ziemi w przedszkolu 2025

22 kwietnia - Dzień Ziemi, to najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

Dnia 24 kwietnia obchodziliśmy to święto w naszym przedszkolu. Z tej okazji dzieci
z gr. Misie przygotowały krótką inscenizacje pt. „Smerfy ratują ziemię” dla całej społeczności przedszkolnej i zaproszonych gości. Chociaż w naszym przedstawieniu to Gargamel był winien zaśmiecaniu lasu i całej wioski Smerfów, to na co dzień musimy pamiętać, że to my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za niszczenie naszej planety. Spotkanie było okazją do refleksji nad rolą każdego z nas w ochronie przyrody i przypomnienie, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy dbać każdego dnia.

W związku z wyżej wymienionym świętem w przedszkolu zorganizowano wystawę prac pod hasłem „EKOrzeczy – zrobione z niby śmieci”. Wykonawcom nie zabrakło kreatywności i fantazji. Powstałe wytwory można było podziwiać na korytarzu przedszkolnym. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w wykonaniu prac.

 

Iwona Hucik

Kino sferyczne w przedszkolu

Dnia 1.04.2025r. w naszym przedszkolu gościło mobilne kino sferyczne. Jest to innowacyjna forma kształcenia dzięki sferycznej projekcji 360°. Dzieci z każdej grupy miały niepowtarzalną okazję obejrzenia filmów edukacyjnych wewnątrz kopuły namiotu. Przedszkolaki były zachwycone takim kinem, gdyż oglądanie filmów odbywało się w pozycji leżącej, co dawało możliwości odbioru na całej powierzchni. Każda grupa wybrała swój repertuar: „Zwierzęta nasi przyjaciele”,„Wielka podwodna przygoda Barneya i Beeniego”, „Kaluokahina – zaczarowana rafa”, „Polaris. Tajemnica nocy polarnej”. Oglądanie filmów w kinie sferycznym było okazją do odbycia cudownej podróży w niezwykły świat. Wiedza przekazana w trójwymiarowej formie zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie.

            Było to ciekawe i niezwykłe wydarzenie, które z pewnością na długo zapisze się w pamięci przedszkolaków.

Iwona Hucik

Kalarepa Klara – realizacja projektu edukacyjnego „Witaminki”

W ramach projektu edukacyjnego Witaminki podjęliśmy kolejne wyzwanie i odkryliśmy tajemnice kalarepy Klary. Zanim przeszliśmy do degustacji, dokładnie poznaliśmy to niezwykłe warzywo.

            Przedszkolaki odkryły, że kalarepa to odmiana kapusty, a jej kulista część to zgrubiała łodyga, rosnąca tuż nad ziemią. Może być zielona lub fioletowa, ale w środku jest zawsze jasnozielona. Po przekrojeniu dzieci mogły dotknąć, powąchać i posmakować tego chrupiącego warzywa. Soczysta, lekko słodka kalarepa podbiła serca małych smakoszy. Okazało się, że kalarepa to nie tylko przepyszna przekąska, ale również prawdziwa bomba witaminowa.

            Poprzez zabawę i doświadczenia sensoryczne przedszkolaki uczą się jak ważne jest zdrowe odżywianie. Zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych witaminowych przygód.

Iwona Hucik