niedziela 28 Cze 2026

Szukaj

By pamięć nie ustała...

„ A choć ich życia płomień zgasł,

 To myśli o nich są przecież w nas”.

/Maria Czerkawska/

 

Listopad to czas zadumy, refleksji i pamięci o osobach zmarłych oraz tych, którzy stracili swoje życie w obronie naszego kraju. Z tej okazji 28 października 2022 roku dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych pod opieką swoich pań wybrały się na pobliski cmentarz. W ciszy i zadumie zapaliły znicze na grobach żołnierzy, oddając tym samym hołd poległym. Sześciolatki odwiedziły też grób znanego pianisty i kompozytora jazzowego Mieczysława Kosza. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły w ciszy i skupieniu. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Jolanta Wołoszyn

Wizyta ratownika medycznego

W środę, 26 października 2022 roku w naszym przedszkolu mieliśmy okazję gościć ratownika medycznego, panią Justynę Kobielarz. Na początku pani ratownik pokazała dzieciom,  jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień, zaprezentowała używane przez nią akcesoria. Wyjaśniła, na czym polega jej praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się, w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Pani Justyna pokazała, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i jak wezwać pomoc. Przedszkolaki utrwaliły numery telefonów alarmowych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Dzieci obserwowały, jak wykonuje się resuscytację. Same mogły spróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Dzięki takim zajęciom dzieci nauczyły się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Na zakończenie dzieci podziękowały pani  ratownik za wizytę.

Jolanta Wołoszyn

Niesamowita lekcja w lesie

19 października 2022 r. zaraz po śniadaniu wszystkie grupy wraz ze swoimi paniami wyjechały autokarem na wycieczkę. Miejscem wyprawy była Leśniczówka "Skrzypny Ostrów" w Tarnawatce - Tartaku. Na miejscu czekał na dzieci leśnik - pan Karol Jańczuk, który opowiedział wszystkim o swojej pracy, o lesie i jego mieszkańcach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje zwierząt w nim mieszkających oraz zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nimi. Następnie pan Karol zabrał dzieci na długi spacer leśną dróżką. Po drodze przedszkolaki obserwowały rosnące drzewa, wsłuchiwały się w odgłosy lasu, zbierały "skarby", które zostawiła Pani Jesień. Podczas spaceru dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała przyroda. Dowiedziały się, jak ogromne znaczenie ma las dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że jest on źródłem świeżego powietrza.

            Ta wyprawa to dla przedszkolaków możliwość bezpośredniego kontaktu z lasem. Dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Obserwowana przyroda i wspaniałe oznaki jesieni wzbudziły w dzieciach zachwyt. Dzieciaki z głowami pełnymi wiedzy o lesie i miłymi wrażeniami oraz z leśnymi pamiątkami wróciły do przedszkola.

Jolanta Wołoszyn

Pszczółki w Stadninie Koni

17.10.2022 r. dzieci z grupy Pszczółek z Przedszkola w Tarnawatce wraz z opiekunami wybrały się do Stadniny Koni „Pod lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej.                    

Na dzieci czekało tam wiele atrakcji. Swój pobyt rozpoczęły od zwiedzenia stadniny. Następnie czekała na nie przejażdżka tramwajem konnym, podczas której oglądały malownicze tereny Roztocza: łąki, pola, stawy i lasy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również przejażdżka na kucyku pod okiem instruktorów. Wiele radości dostarczył dzieciom pobyt na placu zabaw, na którym mogły jeździć tyrolką oraz na dmuchanym zamku. Pieczone kiełbaski, chleb i ziemniaki pomogły dzieciom zregenerować siły po tak aktywnie spędzonym dniu. Pogoda oraz humory wszystkim dopisały w stu procentach. Zabawa była wspaniała, więc na pewno jeszcze tam wrócimy.

Dorota Piróg

Jesteśmy już przedszkolakami - 2022

12 października 2022 r. pozostanie na długo w pamięci przedszkolaków. Tego właśnie dnia odbyła się ważna przedszkolna uroczystość - Pasowanie na Przedszkolaka. Rozpoczęła się ona od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały swoje umiejętności. Następnie obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani, być dzielnymi przedszkolakami. Po złożonej obietnicy pani dyrektor symbolicznym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania dzieci, które w tym roku rozpoczęły przygodę z przedszkolem oraz tych, które z różnych przyczyn nie mogły być pasowane w ubiegłych latach. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy pasowany przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom. Dzieci swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze czują się w przedszkolu, a na dowód tego zaśpiewały piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek".

            Odświętny strój przedszkolaków, piękne opaski na głowach, uroczysty wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Jolanta Wołoszyn

Chłopaki na medal

 

30 września 2022 r. był dniem pełnym wrażeń, radości i doskonałej zabawy dla wszystkich grup przedszkolnych a w szczególności dla chłopców, ponieważ tego dnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki wręczyły chłopcom medale z napisem "Chłopak na medal", własnoręcznie namalowane laurki oraz Kinder Niespodzianki ufundowane przez rodziców. Następnie złożyły swoim kolegom serdeczne życzenia oraz odśpiewały uroczyste „Sto lat”. Wszyscy świetnie bawili się przy muzyce. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

Jolanta Wołoszyn