czwartek 21 Lis 2019

Szukaj

Paula i jej pasja

Od początku października mamy przyjemność podziwiać portrety wykonane ręką uczennicy Szkoły Podstawowej w Tarnawatce- Pauli Margolt.

Niedługo Paula skończy 13 lat, uczęszcza do klasy VII „a” Szkoły Podstawowej w Tarnawatce. Od wczesnego dzieciństwa uwielbiała rysować. W przedszkolu wolała rysować niż pisać literki. Często szkicowała dla swoich znajomych. Tworzyła prace plastyczne na liczne konkursy. Swoją twórczą ekspresję i kreatywność rozwija pod okiem pani Ewy Zieńko na zajęciach plastyki; przez kilka lat pogłębiała swoje umiejętności, uczęszczając na zajęcia szkolnego koła plastycznego. Ma  możliwość  wyrabiania wrażliwości estetycznej, przez którą rozumie się zdolność dostrzegania i przeżywania wszelkiego piękna. Zgodziła się zaprezentować swe rysunki. Doczekała się skromnej wystawy swych prac na górnym holu szkoły. Zachwyciła oglądające osoby.Niektóre sportretowane dziewczęce postacie posiadają „wschodnie” rysy i ogromne oczy. Autorka z upodobaniem  naśladuje styl japońskich kreskówek i Disney’a. Można  pochwalić twórczą dziewczynkę za zapał do pracy.

Mówi skromnie i z pewną nieśmiałością: Na początku nie wierzyłam, że moje prace mogą
się komuś spodobać. Wstydziłam się je pokazywać. Obawiałam się, że ktoś będzie się ze mnie śmiał. Najbardziej lubię wykonywać portrety ołówkami. Ostatnio sprawia mi przyjemność praca kredkami.

Chciałabym w przyszłości studiować grafikę komputerową. Posługuję się różnymi programami
 i widzę w tym swą przyszłość. Planuję dalej iść w tym kierunku.
Życzymy młodej artystce cierpliwości w pielęgnowaniu zamiłowania do uprawiania tej formy aktywności, spełnienia marzeń i planów. Dziękujemy za ciekawe doznania artystyczne.

Wystawę zainicjowała i zorganizowała pani Ewa Zieńko.                                                                                                                                Małgorzata Knafel

ŚNIADANIE DAJE MOC

Dnia 8 listopada 2019 r. uczniowie klas I-V włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja miała na celu zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, a także przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.
            Wspólnie spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania. W przygotowaniach wsparli nas rodzice naszych uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne warzywa i owoce, zarówno świeże jak i suszone, orzechy oraz nasiona. Nie zabrakło również soków, wody, jogurtów.

            Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

 

                                                                                                                      Aleksandra Krech

Przedstawienie pt. "Pinokio"

W poniedziałek 04.11.2019 r. uczniowie klas I - III udali się do Tomaszowskiego Domu Kultury na spektakl pt. „Pinokio” wystawiony przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.
Dzieci mogły śledzić niezwykłe przygody niesfornego pajacyka Pinokia,  który bardzo chciał być prawdziwym chłopcem, na co musiał sobie jednak zasłużyć dobrymi uczynkami. Oprócz tytułowego bohatera na scenie pojawiły się inne postacie  m. in. Mądra Wróżka, Gadający Chrząszcz oraz Przebiegły Kot, Sprytny Lis. Historia ta przepełniona była muzyką, piosenkami, humorem i dowcipem. Całość dopełniała piękna scenografia, doskonała gra aktorów i barwne kostiumy. Opowieść bawiła i wzruszała, a przy tym stanowiła wspaniałą formę edukacji w zakresie podstawowych zasad moralnych. Przedstawienie niosło ze sobą ważne przesłanie, Pinokio bowiem przekonał się, że starszym należy się szacunek, kłamstwo nie popłaca, a miłość czyni cuda.

Jolanta Wołoszyn

Wyjazd do Tomaszowskiego Domu Kultury na spektakl „Tomek Sawyer”

Wyjazd miał miejsce 4 listopada 2019 r. Wzięli w nim udział chętni uczniowie klas IV – VII. Na początku spektaklu jeden z bohaterów – „Joshua z New York Press z Nowego Jorku”, przechadzając się wśród widowni, zadał widzom kilka pytań na temat Tomka Sawyera. Ten interaktywny wstęp został pozytywnie odebrany przez uczniów i rozbawił zebranych. Chwilę później Joshua pojawia się na scenie z wychowującą Tomka ciotką Polly, postacią która wzbudziła najwięcej pozytywnych emocji i najbardziej zapadła uczniom w pamięć.

Tytułowy bohater przedstawienia, zdecydowanie odbiegający od ideału grzecznego chłopca, to uroczy i nieprzewidywalny rozrabiaka, który zrobi wszystko, by się nie nudzić. Pomimo tego, że jest autorem figli niejednokrotnie wołających o pomstę do nieba (np. nocna wyprawa na cmentarz z przyjacielem Huckiem), ostatecznie staje się miejscowym bohaterem. Ponadto z Huckiem odnajdują skarb i stają się bogaci.

Spektakl wszystkim się podobał. Wartka fabuła, duża dawka humoru, doskonała gra aktorska, piękna scenografia oraz piosenki przybliżające doznania bohaterów to niezaprzeczalne atuty widowiska. Uczniów bardzo zafascynowało to, z jaką łatwością ta sama aktorka potrafiła wcielić się w postać starej ciotki Polly i młodziutkiej, czarującej Becky Thatcher, w której zakochał się Tomek.

Choć akcja spektaklu dzieje się w XIX-wiecznej Ameryce, jest on w swojej wymowie jak najbardziej współczesny, a w bohaterach bez trudu odnajdziemy siebie. Podążając za losami Tomka, uświadamiamy sobie, że wartości takie jak rodzina, przyjaźń i miłość były, są i zawsze pozostaną najważniejsze, a dzieciństwo nigdy nie przemija.

Wyjazd na spektakl zorganizowała pani Małgorzata Knafel.                                                                                   

                                                                                                                                                                             Aneta Mużacz

Występ aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa

28 października 2019 r. w naszej  szkole gościliśmy aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy dla uczniów klas I – III zaprezentowali sztukę pt.: „Miś niegrzeczniś”. Mogliśmy poznać przygody rozbrykanego misia, który nie zawsze postępował we właściwy sposób. Uczniowie, śpiewając i odpowiadając na pytania zadawane przez artystów poznali tajniki kulturalnego zachowywania się. Aktorzy zachęcali również do czytania książek. Spektakl był bardzo pouczający i wszystkim się podobał.  

Spektakl profilaktyczny w wykonaniu aktorów Teatru „Kurtyna” z Karkowa

„Super prank” to tytuł spektaklu profilaktycznego, który uczniowie klas IV – VIII obejrzeli  28 października 2019 r. Poruszone zostały w nim problemy wynikające z wszechobecności smart fonów, których jedną z najważniejszych funkcji jest dostęp do mobilnego Internetu. Współcześni młodzi ludzie to pokolenie, które urodziło się w erze telefonów komórkowych i jest to dla nich rzecz na tyle powszechna, że trudno im wyobrazić sobie życie bez smartfona. Panuje tak zwana „smartwica”.

Spektakl ukazuje historię młodego i pilnego ucznia, który przeprowadza się z rodzicami do miasta. Nie podoba mu się to, wolał tamtą szkołę, był w niej sobą. Nowe środowisko i nowi koledzy wymuszają na nim przystosowanie się do grupy, aby „być kimś” musi się im podporządkować. Dawne wartości odpływają w niepamięć, chłopak staje się kimś zupełnie innym. Aby mieć lepszy telefon, bo ten który posiada to zdaniem miastowych „zabytek”, chce ukraść smartfona. Widzowi rodzi się szereg pytań: gdzie się podziewają jego rodzice, czemu nie dostrzegają problemów dziecka, czemu nie próbują mu pomóc i zapobiec wiszącej w powietrzu tragedii? Z pomocą przychodzi niepozorny kolega, który jest bardzo wycofany, ale to właśnie jemu nasz bohater w tajemnicy wyjawia, że niedługo wykona kolejne zlecone „na grupie” zadanie. Dzięki temu dostanie od kolegów z liceum tabletkę „mocy”. Powierzona tajemnica nie daje koledze spokoju, poszukuje więc sposobów, by zapobiec problemom, w które chce wpędzić się zaślepiony chęcią zdobycia uznania młody człowiek. Pomocy szuka rozmawiając ze swoim tatą, a gdy to nie pozwala mu znaleźć rozwiązania, udaje się do dyrektora szkoły. Nie do końca jest pewien, czy dobrze postępuje, przecież wydaje kolegę i może być posądzony o donosicielstwo. Na szczęcie interwencja szkoły, która zwraca się o pomoc do policji, pozwala uniknąć nieszczęścia.

Tak jak podkreślił po spektaklu jeden z aktorów, smartfon i Internet nie są niczym złym. Są to narzędzia i to od nas zależy czy wykorzystamy je w dobry czy zły sposób. Problem rodzi się wówczas, gdy internetowy wizerunek staje się dla nas ważniejszy od rzeczywistego. Wielką zaletą Internetu jest to, że możemy utrzymywać kontakt z osobami, które nie znajdują się w pobliżu nas. Niekiedy jednak dochodzi do przewartościowania tej zalety - oddalamy się od ludzi, których mamy blisko siebie: od rodziców, przyjaciół, kolegów z klasy. Stają się oni dla nas nieważni. Liczą się internetowi znajomi, z którymi może nigdy nie spotkamy się na żywo.

Młody człowiek staje dziś przed bardzo trudnymi wyborami. Czy wydać kolegę, który chce zrobić coś zagrażającego jego życiu, czy utrzymać to w tajemnicy, jak nas o to prosił? Co zrobić, czym się wykazać, by liczyć się dla innych, by mieć dużo lajków?  Pozostać sobą, czy dostosować się do grupy? W dzisiejszych czasach trudno jest się wyłamywać, bo przy powszechnym dostępie do Internetu taka wiadomość natychmiast obiegnie cały świat.

Spektakl był bardzo pouczający i wszystkim się podobał. Pomimo poważnej problematyki, było w min wiele zabawnych scenek. Zagadnienia, które podejmował, są bardzo bliskie współczesnym uczniom, dlatego na pewno każdy zapamięta dylematy głównego bohatera i jeśli sam stanie w obliczu któregoś z nich, podejmie właściwą, mądrą decyzję.

Aneta Mużacz

Wycieczka klasy Va do Łańcuta i Rzeszowa

Dnia 25 października 2019 r. uczniowie klasy Va wzięli udział w wycieczce do Łańcuta i Rzeszowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zamku. Obecny zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza", składająca się z budynku mieszkalnego z wieżami w narożach otoczonego fortyfikacjami bastionowymi. W drugiej połowie XVIII w. ówczesna właścicielka Łańcuta Izabella z Czartoryskich Lubomirska przekształciła fortecę w zespół pałacowo - parkowy. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, licznie odwiedzaną przez turystów z Polski i za granicy. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zamek otoczony jest parkiem, który w chwili obecnej podlega przebudowie i renowacji, podobnie jak otaczające zamek mury obronne.

Po ciekawej lekcji historii uczniowie wspólnie z opiekunami udali się na pyszny obiad do restauracji w Łańcucie „VIS a VIS”.

            Kolejnym punktem wycieczki był FlyPark w Rzeszowie. Dzięki doskonałej i bezpiecznej infrastrukturze, doświadczonej kadrze oraz wyjątkowym wrażeniom uczniowie na długo zapamiętają wizytę w Parku Trampolin. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach ruchowych z trenerem. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, nasi uczniowie korzystali z szeregu atrakcji. Pobyt w FlyPark sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji oraz rozwijaniu zainteresowania sportem. Pobyt w tym miejscu uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.  Uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechem na twarzy.

Aleksandra Krech

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Czwartek
21 listopada 2019
Imieniny obchodzą
Albert, Alberta, Albertyna, Janusz, Konrad, Konrada, Maria, Piotr, Regina, Rena, Rufus, Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało
41 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

003944631
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
1168
4280
20516
3851362
113992
181388
3944631

Twój IP: 46.229.168.130
Server Time: 2019-11-21 06:12:34

GOŚCIMY

Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.