wtorek 17 Maj 2022

Szukaj

Ogólnopolski Test Trzecioklasisty z Operonem

           

W dniu 12 maja 2022 r. uczniowie klas III pisali swój pierwszy w życiu duży  sprawdzian – Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Jest to akcja Operonu mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Dostarcza on informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: słuchania, czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej, praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych, oraz wiedzy o przyrodzie. Uczniowie  przed  przystąpieniem   do  rozwiązywania  zadań   obejrzeli  film  terapeutyczny, którego   bohaterem  był Bratek. Pozwoliło to na zniwelowanie  stresu  związanego  ze  sprawdzianem. Tegoroczny  test  składał  się  z  dwóch części  podstawowych:

  • języka  polskiego,
  • matematyki,
  • oraz części  dodatkowej-  przyrody.

Mamy  nadzieję, że nasi  trzecioklasiści  spiszą  się  bardzo  dobrze.

Grażyna  Piasecka

Spektakl teatralny pt. ,,Mapa Skarbów"

W dniu 5 maja 2022 roku  w naszej szkole  gościliśmy aktorki Teatru Profilaktycznego „Kurtyna” z Krakowa, które  zaprezentowały  uczniom klas I-IV spektakl pt. ,,Mapa Skarbów". Teatrzyk miał charakter profilaktyczno-wychowawczy, bowiem poruszał kwestie związane z odpowiedzialnym korzystaniem z urządzeń technicznych oraz bezpieczeństwem i zachowaniem się w sytuacji zagrożenia. Uczniowie dowiedzieli się, że długotrwałe korzystanie z urządzeń cyfrowych ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, a czytanie książek może  być dobrą rozrywką, pozwalającą na rozbudzenie wyobraźni i  przeżycie niezapomnianej przygody wraz z ich bohaterami. Wspólnie z aktorkami jedną z takich przygód mogli przeżyć nasi uczniowie.

Elżbieta Jakubczak

Spektakl profilaktyczny „Nowy trend”

5 maja 2022 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Kurtyna z Karkowa, którzy zaprezentowali uczniom klas V- VIII spektakl profilaktyczny pt. „Nowy trend”.

Główną bohaterką ukazanej historii jest przebojowa łobuziara Weronika.  Zostaje ona poproszona przez wychowawczynię o pomoc w zaaklimatyzowaniu się Kamili – nowej uczennicy, która za kilka dni pojawi się w klasie. Tak się składa, że Werka i jej znajomi organizują imprezę klasową, na którą zapraszają Kamilę. To „integracyjne spotkanie” ma być dla Kamili formą chrztu w celu sprawdzenia jej w gronie przyjaciół. Na imprezie pojawia się alkohol, a młodzież bawi się, relacjonując wszystko na TikToku. W serii filmików, które pojawiają się w sieci, najbardziej upokorzoną osobą jest Kamila. W szkole wybucha afera, a Weronika zostaje wezwana na dywanik do wychowawczyni…

„Nowy trend” to spektakl, który wiele nas uczy. Ukazuje wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób oraz sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami, kształtuje wrażliwość na krzywdę człowieka. Historia Weroniki i Kamili przestrzega też przed publikowaniem w Internecie filmików bez zgody osób, które zostały na nich nagrane, ponieważ wiąże się to przykrymi i poważnymi konsekwencjami - również prawnymi.

                                                                                                                                       Aneta Mużacz

 

 

Z wiejskiej chaty czyli... o pieczeniu chleba

Chleba chcę,

Lecz i wiedzieć mi się godzi,

Z czego też to chleb się rodzi…

 

Po żniwach przychodził czas kiedy należało wypróbować wypieki z nowo zebranego ziarna. Pierwotnie aby uzyskać mąkę mielono ziarno domowym sposobem – w żarnach. Z tak otrzymanej mąki wypiekano tzw. podpłomyki lub inne placki podobne do chleba. Wypiek chleba to bardziej złożona czynność. Warto nadmienić, iż jeszcze kilkadziesiąt lat temu chleb wypiekano praktycznie w każdym domu, a każda gospodyni piekła go według własnej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Tym samym sprawdzało się stare powiedzenie „z każdego pieca inaczej chleb smakuje”.
Piec do pieczenia chleba był niemalże w każdym obejściu. Proces pieczenia chleba rozpoczynał się od przesiania żytniej mąki. Mąkę przesiewano w specjalne, drewniane, podłużne, przeznaczone do tego celu naczynie nazywane nieckami. Tak przygotowana mąka musiała się „wygrzać”, szczególnie było to ważne w chłodnie dni. Oprócz mąki podstawowym składnikiem niezbędnym do wypieku chleba był zaczyn. Zaczyn nadaje odpowiedni smak i naturalny zakwas chlebowi. Zaczyn uzyskiwano dwoma sposobami: bądź to z kwasu chlebowego który musiał odstać w odpowiednich warunkach określony czas i uzyskać odpowiednią konsystencję, bądź z resztek przechowanego w odpowiednich warunkach ciasta chlebowego z poprzedniego wypieku. Tak przygotowany zaczyn pozostawiano na noc w ciepłym miejscu, dodatkowo okrywając dzieżę np. kocem. Oprócz tego do zaczynu dodawano część mąki, sól i drożdże rozpuszczone uprzednio w ciepłym mleku. Wszystkie te składniki łączono ze sobą. Do tego celu służyła dzieża czyli drewniane, okrągłe naczynie o wysokich ścianach. Dzieża z reguły zwężała się ku górze i była opasana dwoma metalowymi obręczami. Zwężenie dzieży służyło do uszczelnienia rozsychających się desek z których była zbudowana, przez przemieszczanie obręczy w szerszą stronę dzieży – do dołu.

Cdn.

W. Pióro

E. Zieńko

Obchody Dnia Ziemi w klasach 1-3.

Tegorocznym obchodom Dnia Ziemi w klasach 1-3 towarzyszyło hasło „MOJA PLANETA OJCZYZNA  ZIELONA” . Każda z klas przygotowała wiersze i piosenkę. Po prezentacji głos zabrała dyrektor szkoły pani Dorota Ciećko, która przeprowadziła krótki ustny test na temat znajomości  przez dzieci zagadnień z zakresu ochrony środowiska. Okazało się, że dzieci posiadają dużo wiadomości z tego zagadnienia. Pani dyrektor pochwaliła dzieci za to, że  rangę tego  dnia podkreśliły poprzez swój galowy strój oraz zachowanie procedur bezpieczeństwa epidemiologicznego. Na koniec, przewodniczącym klas wręczyła  dyplomy i upominki za wykonane plakaty „Kolorowa planeta Ziemia”, a wychowawcom podziękowała za przygotowanie dzieci do prezentacji. W ramach obchodów Dnia Ziemi dzieci włączą się do projektu „Sprzątamy dla Polski”.

Elżbieta Jakubczak

Niełatwy wybór ósmoklasistów

  12 kwietnia 2022 r. drzwi 4 szkół ponadpodstawowych w Tomaszowie Lubelskim zostały otwarte dla ósmoklasistów, którzy niebawem staną przed niełatwym wyborem, toteż wychowawczynie Małgorzata Knafel i Alicja Mazur zorganizowały specjalną wycieczkę. Opiekunami dodatkowo byli: Aleksandra Krech i ks. Witold Bednarz. Najpierw odwiedziliśmy I Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego, potem Zespół Szkół Techniczno - Zawodowych im. Macieja Rataja, Zespół Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim i II Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Władysława Sikorskiego.   

     Dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie wspaniale reklamowali każdą ze szkół. Członkowie Samorządów Uczniowskich oprowadzili przyszłych uczniów po budynkach. Pokazali dobrze wyposażane sale lekcyjne, biblioteki oraz hale sportowe, warsztaty, a także przedstawili ofertę rekrutacyjną na rok 2022/2023. Prezentacje wzbogacone zostały filmami ukazującymi szkolną codzienność oraz relacjami absolwentów.


  Najbardziej zaciekawiły naszych uczniów doświadczenia chemiczne: wytrącanie osadów, zjawiska fluorescencji w świetle UV oraz pokazy fizyczne między innymi kondensacja pary wodnej.

                                                Małgorzata Knafel

 

Życzenia Wielkanocne 2022

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary i nadziei na lepszą przyszłość.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja.

 życzy społeczność

Zespołu Szkół i Przedszkola w Tarnawatce

 

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Wtorek
17 maja 2022
Imieniny obchodzą
Bruno, Herakliusz, Paschalis, Sławomir, Torpet, Weronika, Wiktor, Wiktoriusz
Do końca roku zostało
229 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

014642602
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
10127
13734
38032
14458961
263892
579077
14642602

Twój IP: 54.36.148.45
Server Time: 2022-05-17 18:12:52

GOŚCIMY

Odwiedza nas 203 gości oraz 0 użytkowników.

Deklaracja dostępności