poniedziałek 20 Sty 2020

Szukaj

Jasełka i szkolny opłatek

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas pełen miłości, pojednania i wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w bardzo odległe czasy i przypominają, że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel. W naszej szkole tradycyjnie, w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia 2019 r. zostały przedstawione jasełka.

Uczniowie klasy VI a pod kierunkiem p. A. Pastuszek, p. A. Mazur oraz A. Najda  z wielkim przejęciem odgrywali swoje role. Na scenie mogliśmy ujrzeć Maryję, Józefa, Aniołów, Pasterzy ale także i Rozbójnika, który widząc cud Bożego Narodzenia postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie.

Nie wiem jak dzisiaj dziękować mam,

że Bóg człowiekiem dla mnie się stał,

że wszystkie grzechy daruje mi

i daje szansę na lepsze dni.

Zaczynam życie od początku

i służyć będę Bogu - Dzieciątku.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem starali się przekonać licznie zgromadzoną widownię co jest istotą Bożego Narodzenia. Przedstawienie wzbogaciły piękne kolędy i pastorałki śpiewane przez uczniów z kl. IV oraz V a.

Przepiękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Dowodem, że przedstawienie się podobało, były gromkie brawa, które aktorzy otrzymali po zakończonym występie. Następnie odbył się mini koncert przygotowany pod kierunkiem p. E. Zieńko. Po czym głos zabrała p. Dyrektor B. Wołoszyńska, która złożyła życzenia świąteczne wszystkim zebranym. Do życzeń dołączył się również p. Sekretarz M. Szałapski. Na zakończenie tego “magicznego” spotkania ks. T. Demczuk odczytał Ewangelię według Św. Łukasza o Bożym Narodzeniu, po czym wszyscy zebrani dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia.

 

Koncert kolęd 2019

Tradycyjnie już, po jasełkach, odbył się mini- koncert kolęd przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Tym razem- w formie instrumentalnej. Otworzył go Patryk Rachański, wykonując na trąbce utwór „Maleńka miłość”. W wykonaniu Zuzanny Kierepki, grającej na akordeonie, usłyszeliśmy kolędę „Tryumfy króla niebieskiego”. Jako kolejny wystąpił Bryan Luchowski, który na flecie zagrał kolędę „Jezus malusieńki”. Następna uczestniczka- Natalia Dudek wykonała na skrzypcach utwór „Mizerna cicha”. Jako ostatnia zaprezentowała się Julia Iskierka, która na keyboardzie zagrała kolędę „Bóg się rodzi”. Podsumowaniem koncertu stał się wokalny występ Amelii Rybaczyńskiej- w jej wykonaniu usłyszeliśmy współczesny utwór świąteczny „Niech się spełnią Twe marzenia”.

Pomagamy Lence – loteria fantowa

Lenka uczęszcza do Przedszkola w Tarnawatce. Cierpi na autyzm i choruje na jaskrę wtórną. Istnieje niestety realne zagrożenie całkowitej utraty wzroku. Aby temu zapobiec, dziewczynka kilkanaście razy do roku jest poddawana w Lublinie badaniom w znieczuleniu ogólnym, co jest dużym obciążeniem dla jej organizmu. Zakup tonometru impresyjnego byłby idealnym rozwiązaniem dla Lenki, gdyż umożliwiłby pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego w domu bez narkozy. Jednak koszt takiego urządzenia to 13000 zł. 

Aby wesprzeć mamę dziewczynki w zdobyciu środków finansowych na zakup tego niezbędnego sprzętu medycznego, 18 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Tarnawatce odbyła się loteria fantowa. Fantami były zabawki przyniesione przez dzieci, nauczycieli oraz pracowników obsługi. Były to głównie maskotki pluszowe, ale nie tylko. Oprócz rzeczy używanych na loterii można było także wylosować różne przedmioty nowe, które zostały pozyskane od okolicznych firm. Wśród tych znalazły się np. artykuły szkolne, T-shirty czy kubki, a nawet słodycze.

Uczniowie i w tej akcji charytatywnej organizowanej w naszej szkole wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Fanty rozeszły się błyskawicznie -  w przeciągu dwóch przerw międzylekcyjnych.  Wszyscy chcieli pomóc: jedni dostarczając na ten cel fanty – zabawki, a inni biorąc udział w loterii. Byli tacy, którzy nie tylko przynieśli całą siatkę pluszaków, ale także chętnie nabywali losy. Jesteśmy świadomi tego, że na taką postawę dzieci mieli ogromny wpływ ich rodzice, którzy wraz ze swoimi pociechami przygotowali fanty, a także wyposażyli je w pieniążki na ciągnięcie losów. Niezwykłym fantem na loterii był obraz – martwa natura namalowana przez utalentowanego wszechstronnie ucznia I klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu, który w ten sposób postanowił wesprzeć naszą inicjatywę. Rozprowadzeniem losów zajęły się Łucja Więcławek i Martyna Szokało z kl. VIII oraz Julia Iskierka i Gabriela Kawa z kl. VII a.

Drodzy Uczniowie! Wspaniałym uczuciem było patrzeć na to, jak bardzo chcieliście pomóc Lence i że nie jesteście obojętni na problemy zdrowotne innych dzieci. Jesteśmy z Was bardzo dumni. Dzięki loterii udało się uzbierać 380 zł. Na taką kwotę w naszej niezbyt licznej społeczności uczniowskiej nawet nie liczyliśmy. 

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie loterii i jej sprawne przeprowadzenie. Ponieważ fantów było bardzo dużo, każda para rąk się przydała. Zebraną kwotę przekażemy na konto Fundacji Parasol Roztocza, na którym zbierane są środki na zakup sprzętu medycznego dla Lenki.

Loterię zorganizowały panie Aneta Mużacz i Agnieszka Loda-Kozłowska.

Aneta Mużacz

Grupa Artystyczna „Rekonstrukto”

12 grudnia 2019 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie pt. „Wrzesień 39” czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita, w którym uczestniczyło 124 uczniów kl. I-VIII. Z okazji 80-tej rocznicy wybuchu wojny obejrzeliśmy program przybliżający losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczpospolitej. Była to żywa lekcja historii, w której nasi uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli. Pokaz z udziałem zgromadzonej na sali gimnastycznej publiczności dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Bez wątpienia największą atrakcją dla dzieci i młodzieży była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów o tematyce wojskowej i uczestnictwo w musztrze wojskowej. Spotkanie zorganizowała Wiesława Pióro.

Spotkanie z Mikołajem

Tak jak każdego roku 6 grudnia do naszej szkoły przybył z dalekiej Laponii Św. Mikołaj. Klasa I, wraz z panią wychowawczynią Elżbietą Bielak, przygotowała dla uczniów klas I – V krótką inscenizację i piosenki. Przedstawienie odbyło się na tle pięknej dekoracji, natomiast aktorzy wystąpili w mikołajkowych kostiumach.

Tak łatwo zostać Świętym Mikołajem – akcja „Mikołajkowy dar serca”

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej „Mikołajkowy dar serca” dla Pacjentów Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie.

Dary serca zbierane były w zgłoszonych wcześniej do udziału placówkach. Pomysłodawczynią zorganizowania zbiórki na terenie naszej szkoły była p. Barbara Kierepka, która zgłosiła Szkołę Podstawową w Tarnawatce do udziału w akcji i nawiązała współpracę z Samorządem Uczniowskim, który podjął się realizacji tego pięknego zadania.  

O przebiegu przedsięwzięcia informowały plakaty, które wywieszone zostały na drzwiach wejściowych do każdej sali lekcyjnej. Dary zbierane były w dniach od 1 do 30 listopada 2019 r. przez uczniów poszczególnych klas pod nadzorem wychowawców. Organizatorzy akcji wymienili szczegółowo jakie rzeczy przyniosą szczególną radość im podopiecznym (którzy są w wieku od 0 do 18 lat), z zastrzeżeniem, że muszą to być rzeczy nowe.

Upominki przynoszone przez uczniów oraz nauczycieli były przeróżne. Najwięcej zebranych zostało puzzli, zabawek, książek, zestawów kreatywnych oraz kolorowanek, ale pojawiły się także inne rzeczy wymienione na plakacie jako „mile widziane” -  ubranka, pendrive czy przenośny głośnik  bezprzewodowy. 30 listopada przyniesione dary zostały przekazane opiekunowi Samorządu Uczniowskiego – p. Agnieszce Giera. Tego samego dnia zostały one odebrane z naszej szkoły przez odpowiednie osoby i dostarczone do szpitala dziecięcego na ulicy Chodźki. Państwo, którzy zbierali upominki ze szkół i placówek zaangażowanych w zbiórkę, wypowiedzieli pod naszym adresem bardzo miłe słowa stwierdzając, że „jest tego bardzo dużo i że nam udało się uzbierać najwięcej”.

Dziękujemy bardzo gorąco wszystkim, którzy wykazali się wrażliwością na potrzeby dzieci przebywających i leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Przyłączając się do akcji udowodniliście, że nie jesteście obojętni na niesprawiedliwy los, który dotknął dzieci cierpiące na przeróżnego rodzaju choroby krwi, a jak wszyscy wiemy, są to choroby bardzo poważne. Wy i Wasi Rodzice (bo to oni zakupili prezenty w odpowiedzi na Wasz apel) wykazaliście się ogromnym sercem! Pomyślcie, jak wielką radość sprawiliście małym i już prawie dorosłym pacjentom, którzy w trudnych chwilach walki z chorobą będą we własnych dłoniach trzymali „coś od Was”  – to, co intuicyjnie uznaliście za właściwe i przydatne, to, co Waszym zdaniem sprawi komuś radość i umili czas pobytu w szpitalu.

W imieniu tych, do których Wasze dary serca trafią, jeszcze raz serdecznie dziękujemy, chociaż i tak jesteśmy przekonani, że już wiele satysfakcji sprawiło Wam samo obdarowanie chorych dzieci, bo dawanie prezentów sprawia zdecydowanie większą radość niż otrzymywanie ich, nieprawdaż? Tę prawdę zawarł w znanych wszystkim słowach św. Jan Paweł II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. A zatem: jesteście wielcy, bo macie wielkie serce!

                                                                                                                                                          Aneta Mużacz

BohaterON – włącz historię!

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek pocztowych. Nazwa projektu sygnalizuje chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Kampania "BohaterON – włącz historię!"odbywa się w całej Polsce już po raz czwarty, w tym roku także nasza szkoła zgłosiła chęć udziału w tej akcji. Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe dowiedzieli się, czym jest kampania, jakie są jej założenia, a także dzięki zespołowej pracy miały możliwość zdefiniować na nowo pojęcie "bohater" po to, by odnieść je do zasług żyjących jeszcze Powstańców oraz zgłębić wiedzę na temat tego, jak wyglądało powstańcze życie. Pan Dariusz Kopiec w klasie  VI przeprowadził interesujące zajęcia podczas, których uczniowie mogli bliżej poznać historię Powstania Warszawskiego ale także i losy wybranych Powstańców. Dzięki formule tego projektu, każdy uczeń mógł osobiście wyrazić swój podziw i szacunek Powstańcom Warszawskim poprzez wykonanie kartki i napisanie do nich osobistych podziękowań za trud, ofiarność i odwagę w walce o wolną Ojczyznę.

Zwieńczeniem zajęć i lekcji poświęconych rozbudzaniu patriotyzmu w uczniach było wysłanie Powstańcom Warszawskim 102  kartek z życzeniami wykonanych podczas zajęć świetlicowych. Akcja ta ma szczególne znaczenie, ponieważ nieubłaganie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

“BohaterON - włącz historię” w naszej szkole została przeprowadzona pod nadzorem  p.Anety Pastuszek, p.D. Kopca, p.A. Najdy, p.E. Furgały, p.M. Majdan oraz p.B.Tyrki.

 Anna Najda

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Poniedziałek
20 stycznia 2020
Imieniny obchodzą
Dobiegniew, Fabian, Sebastian
Do końca roku zostało
347 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

004327951
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
3090
4504
7594
4250225
112375
209885
4327951

Twój IP: 141.8.189.148
Server Time: 2020-01-20 15:20:34

GOŚCIMY

Odwiedza nas 100 gości oraz 0 użytkowników.