środa 30 Wrz 2020

Szukaj

Narodowe Czytanie 2019

Ósma edycja akcji Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyła się 7 września 2019 r. Organizatorem spotkania w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnawatce była dyrektor Bożena Gałan we współpracy z Małgorzatą Knafel, która reprezentowała bibliotekę szkolną. W wydarzeniu udział wzięli pani dyrektor  Bernadeta Wołoszyńska, pani wicedyrektor  Dorota Ciećko, nauczyciele języka polskiego, uczniowie klas IV – VIII oraz zainteresowani rodzice i mieszkańcy naszej gminy.

W tym roku Para Prezydencka, która objęła honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem, wybrała do czytania zbiór tekstów zatytułowany „Nowele polskie”. Na tej liście znalazły się utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. 

Spotkanie poprowadziła pani Bożena Gałan, która po powitaniu wszystkich zebranych i wysłuchaniu nagrania utworu „Moje miejsce” w wykonaniu chóru Tarna-Vox ,odczytała „List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy”. Autor  w ten oto sposób uzasadnił tytuły wybrane z kanonu literatury polskiej  na 8. Narodowe Czytanie:  „ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia”.

Jako pierwsza została odczytana nowela E. Orzeszkowej „Dobra pani”. Następnie przyszła pora na poczęstunek: pańskie rarytasy – ciastka, wodę i soki oraz chłopskie jadło – pierogi z kaszą, świeże i kwaśne mleko. Potem P. Rachański, uczeń kl. VIII,  w stroju galowym OSP zagrał hejnał mariacki.  Po przerwie odczytane zostały dwa kolejne utwory:  „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Brunona Schulza oraz „Orka” Władysława Stanisława Reymonta. Ostatni fragment „Orki” z podziałem na role i w strojach chłopskich odczytali pani M. Knafel i P.Rrachański, wywołując wśród słuchaczy największe emocje. W przebraniu chłopa wystąpił także Bartłomiej Kudyba z kl. VI a.

Na zakończenie spotkania pani Knafel przygotowała niespodziankę – konkurs pt. „Czy znasz gwarę wsi zamojskiej”? Zadanie konkursowe polegało na zastąpieniu wyrazów gwarowych w zdaniach wyrazami oficjalnymi, o tym samym znaczeniu i używanymi współcześnie. W drugiej części należało w zdaniach zastąpić słowa oficjalne, tak by brzmiały jak gwara. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody – pamiątkowe długopisy.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie 8. Narodowego Czytania, a także tym, którzy przyszli posłuchać. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów, którzy pięknie przygotowali się do odczytania tekstów, dając innym doskonały przykład postawy patriotycznej.

                                                                                                                      Aneta Mużacz

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Środa
30 września 2020
Imieniny obchodzą
Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław, Leopard, Sofia, Wera, Wiera, Wiktor, Wiktoriusz, Zofia
Do końca roku zostało
93 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

006604346
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
1939
8618
27158
6497827
243837
478074
6604346

Twój IP: 3.235.101.50
Server Time: 2020-09-30 05:10:34

GOŚCIMY

Odwiedza nas 81 gości oraz 0 użytkowników.