czwartek 04 Mar 2021

Szukaj

Patron roku 2021-Cyprian Kamil Norwid.

Patron roku 2021-Cyprian Kamil Norwid.

Poznajmy wybitnego twórcę romantycznego, to poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik. Urodzony 24 września 1821 roku w miejscowości Laskowo-Głuchy, zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu.

Młodość spędził w Warszawie, studiował malarstwo. W 1842 wyjechał do Niemiec, a następnie do Włoch, gdzie kontynuował studia plastyczne. W 1846 w Berlinie został aresztowany i uwięziony z powodów politycznych, na krótko wprawdzie, ale to prawdopodobnie zapoczątkowało kłopoty ze zdrowiem (wzrokiem i słuchem), bo przeszedł nie leczone zapalenie uszu. Z Berlina wyjechał do Brukseli, gdzie dobrowolnie przyjął status emigranta. W Rzymie przebywał a w 1849 w Paryżu, 

Zawód miłosny i brak środków do życia spowodowały, że szukał szczęścia w Nowym Jorku. Kochał bez wzajemności  słynną piękność-Marię Kalergis. Próbował - mało skutecznie - utrzymywać się z rzeźby i rysunku. W 1854 powrócił do Paryża na stałe. W środowisku artystycznym znany był głównie jako deklamator, rysownik i rytownik. Ciągłe kłopoty finansowe i pogłębiająca się głuchota spowodowały, że w 1877 zamieszkał w Zakładzie św. Kazimierza, przytułku dla ubogich polskich weteranów i sierot, gdzie spędził resztę życia. Pochowany został na cmentarzu w Ivry, niedaleko Zakładu. W 1888 zwłoki zostały przeniesione na polski cmentarz w Mortmorency i pogrzebane w zbiorowej mogile.

Ciekawostki:

 • Poezja była tak nowatorska, że wyprzedzała epokę, w której była pisana, więc miała nieprzychylne recenzje krytyków. Głosił pochwałę codzienności i konkretu, przez które jednak przeglądała rzeczywistość sakralna.

 • Matka wywodziła się z linii królewskiej rodziny Sobieskich. Miał 3 braci i siostrę. Osieroceni byli niestety w dzieciństwie i tułali się po krewnych.
 • Na chrzcie świętym otrzymał 4 imiona: Cyprian, Ksawery, Gerard, Walenty, natomiast imię Kamili obrał sobie przy bierzmowaniu w 1845 roku na pamiątkę narzeczonej Kamili, która z nim zerwała, doprowadzając do do depresji.
 • Budował program rozwoju i unowocześniania społeczeństwa, lecz działania te miały być wypełnianiem planu bożego.
 • Sztukę nazywał pracą, ale ta konkretna, często fizyczna wręcz praca pozostawała w mistycznym związku z Logosem - wcielonym słowem Boga.
 • Jego poezja jest trudna, intelektualna, aforystyczna, pozbawiona opisowości i melodyjności typowej poezji romantycznej. Operuje skrótem, szczegółem, wielopiętrową metaforą, podkreśla puentę.
 • Do najważniejszych poematów Norwida należą Promethidion, Quidam i Rzecz o wolności słowa.
 •  Norwid podkreśla szczególne znaczenie sztuk plastycznych, które związane są z pracą, w tym także sztuki użytkowej, która wprowadza piękno do codziennego życia zwykłych ludzi.
 • W latach 1865-66 stworzył Norwid cykl swoich najpiękniejszych wierszy "Vade-mecum" zawierający m.in. takie arcydzieła, jak Bema pamięci żałobny rapsod i Fortepian Chopina. Pierwszy jest hołdem złożonym bohaterowi powstania listopadowego i Wiosny Ludów. Drugi wiersz powstał po dewastacji pałacu Zamoyskich, kiedy to wyrzucono na bruk fortepian, na którym grywał Chopin. Utwór zawiera refleksję nad wielkością sztuki, która realizuje w świecie boski pierwiastek dobra.
 • Norwid był również mistrzem XIX-wiecznej nowelistyki. Jego liczne utwory cechuje zwartość, precyzja języka, umiejętność zbudowania uogólnienia przez szczegół, epizod, przedmiot. Arcydziełem prozy poetyckiej są Czarne kwiaty i Białe kwiaty. "Czarne kwiaty" w lapidarnej formie relacjonują ostatnie spotkania ze Stefanem Witwickim, Fryderykiem Chopinem, Adamem Mickiewiczem i Paulem Delarochem. Te przedśmiertne portrety weszły na stałe do kultury polskiej. "Białe Kwiaty" są dziennikiem zdarzeń, wykładnią norwidowskiej teorii ciszy, nieobecności, niepatetycznej tragiczności.

 • Norwid jest autorem wielu dramatów, które cechuje finezja dialogu, bogactwo postaci, trafność rekwizytu. Łączy w nich  realistyczne elementy z alegorią, tragedią i groteską. Do najbardziej znanych należą Za kulisami, Kleopatra i Cezar i Pierścień wielkiej damy. źródło: https://culture.pl/pl/tworca/cyprian-norwid

 • Pomagał braciom, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji materialnej, chociaż sam rzadko zarabiał pieniądze. Miał trudności z wydawaniem swych utworów, które były nierozumiane i krytykowane.
 • Osłabiony przez chorowanie na gruźlicę poznał wybitna pisarkę-Marię Sadowską, którą obdarza gorącą miłością. Niestety znów nieszczęśliwie, bo była mężatką.
 • Jedyną ostoja poety był książę Marceli Lubomirski.
 • Pod koniec życia w przytułku dla ubogich nie widywał się z nikim, nawet wieczerzę wigilijną spożył samotnie w swej maleńkiej celi.
 • Dopiero w 1897 roku Zenon Przesmycki, poeta i krytyk warszawski natknął się w Wiedniu na wydanie poezji Norwida, które zrobiło na nim ogromne wrażenie. Był to początek uznania a nawet fascynacji twórczością wcześniej niedocenianego poety.

  źródło: Borkowska J., Gałczyńska E., Garczyk Z., Szczepańska E.:"O poetach i pisarzach inaczej", Płock, 2001.

  Zebrałam dla Was najciekawsze  informacje o patronie roku 2021. Uwielbiam naszych polskich romantyków, więc pisałam z przyjemnością. Dla ósmoklasistów i zainteresowanych wklejam poniżej jeszcze link, by wysłuchali utworów poetyckich  w wykonaniu Czesława Niemena. 

https://www.youtube.com/watch?v=FFNxAfy6dbY

                                                                                                                                 Małgorzata Knafel

Źródło ciekawostek:
Borkowska J., Gałczyńska E., Garczyk Z., Szczepańska E.:"O poetach i pisarzach inaczej", Płock 2001.

 

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Czwartek
4 marca 2021
Imieniny obchodzą
Adrian, Adrianna, Arkadiusz, Arkady, Eugeniusz, Kazimierz, Lew, Lucja, Lucjusz, Łucja, Wacław, Wacława
Do końca roku zostało
303 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

007823171
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
5619
8110
36553
7709111
27416
211084
7823171

Twój IP: 54.36.148.119
Server Time: 2021-03-04 21:59:14

GOŚCIMY

Odwiedza nas 118 gości oraz 0 użytkowników.