piątek 16 Kwi 2021

Szukaj

Jest już za nami Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., ma podkreślać bogactwo różnorodności językowej świata.
Jest już za nami to święto. Przykro mi, że nikt nie przesłał na konkurs zadania.. W ramach obchodzonego 21 lutego święta powstał raport opisujący kondycję polskiej ortografii. Eksperci(Nadwyraz.com. ) przeanalizowali najczęstsze błędy pojawiające się w polskim Internecie i wybrali setkę najpopularniejszych. Co znalazło się na czele?

Z danych wynika, że błąd językowy pojawia się w Internecie co 6 sekund, a internauci popełniają ich dziennie średnio 14 188.

Najczęstsze błędy językowe w Polsce:


Najczęściej popełnianbłędy w wyrazach„na pewno”, „w ogóle”, „naprawdę”, „na razie”, „poza tym”, „na co dzień”, „oryginalny”, „mój”, , „co najmniej”, „nie wiem”, „sprzed”, „już”, „złodziei”W czołówce rankingu znalazły się przede wszystkim błędy ortograficzne. Ponadto językowe: „wziąć”, dzień dzisiejszy”(powinno być dziś).
„Dzień dzisiejszy” to pleonazm, czyli błąd stylistyczny, w którym jedna część powtarza treści drugiej. Powinno być po prostu „dzień”, „dziś”, „dzisiaj” lub „dzisiejszy”.

Zdaniem autorów opracowania, wnioski z raportu są „zatrważające”, a internauci od lat popełniają te same błędy. „Raport wykazał, że liczba popełnianych błędów systematycznie rośnie, zaś te, które znalazły się w czołówce zeszłorocznego rankingu, wcale nie zanikły. Co to oznacza? Błędy te przywarły do codziennego języka, są popełniane powszechnie i w sposób zautomatyzowany” – czytamy w podsumowaniu raportu. Dlatego też, oprócz tradycyjnych błędów językowych, analizie poddali koronamowę, czyli neologizmy powstałe w czasie pandemii. Przygotowali również słowniczek 15 covidowych neologizmów.

Przeanalizowane słownictwo – zdaniem autorów raportu – pokazuje dwie skrajne postawy wobec COVID-19. Pogardliwe określenia dla osób poważnie traktujących zagrożenie epidemiczne tworzą sceptycy i wyznawcy teorii spiskowych, którzy przez drugą stronę są nazywani „antymaseczkowcami”, „koronasceptykami”. Polacy często mówią o pandemii w sposób humorystyczny – „koronaparty”, „covidek”. Część neologizmów ma obelżywy charakter, jak słowa „koronaświrus”, „covidiota”.
Polecam Słownik błędów językowych z serii ZnamPolski.pl

To praktyczna pomoc w zakresie poprawności języka. ikona komputer

Wersja papierowa i elektroniczna (e-book w PDF).

pomysł

Pomysłowe ujęcie, przystępność i wygoda użycia.

prezent

Prezent, który na pewno się przyda!

Żródło:https://znampolski.pl/?gclid=EAIaIQobChMI6bzdguT_7gIVGuqyCh3WzA8sEAAYASAAEgJkJvD_BwE

 

Zwłaszcza przyda się tym, którzy chcą unikać błędów, obaw i kompromitacji. Jego treść ujęto krótko, jasno i konkretnie! Jest więc użyteczny dla starszych uczniów, również dla dorosłych. Jeśli macie w domu Słownik Poprawnej Polszczyzny, to też zajrzyjcie czasem, by uniknąć błędów.
Źródło:https://www.tvp.info/52406803/poprawna-polszczyzna-najczestsze-bledy-jezykowe-w-2020-roku-raport dostęp 23.02.2021 r.

Małgorzata Knafel

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Piątek
16 kwietnia 2021
Imieniny obchodzą
Benedykt, Bernadetta, Cecyl, Cecylian, Charyzjusz, Erwin, Erwina, Julia, Ksenia, Lambert, Lamberta, Nikita, Nosisław, Patrycy, Urban
Do końca roku zostało
260 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

008119326
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
1516
7365
39340
8016013
93653
229918
8119326

Twój IP: 100.26.179.251
Server Time: 2021-04-16 07:39:14

GOŚCIMY

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.