piątek 16 Kwi 2021

Szukaj

Posłuchajcie o Adamie Mickiewiczu!

O Adamie Mickiewiczu

Niezwykle cenię geniusz naszego wielkiego poety. W tym tygodniu zaczynam z ósmą klasą omawiać epopeję narodową 
Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem.

Rok temu w czasie wielkich zakupów nowych książek w ramach realizowanego w 2019 roku Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przybyło do naszej szkolnej biblioteki ponad 800 nowych pozycji. Wówczas włączyłam do księgozbioru jedyny w swoim rodzaju “Kuferek Adama Mickiewicza” Jarosława Mikołajewskiego, który wcześniej z przyjemnością wybrałam po przeczytaniu wielu pochlebnych recenzji. Ilustracje stworzyła Ewa Mędrek a wydało w 2019 roku Wydawnictwo Muchomor.

Autor jest pracownikiem Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie (ponadto poetą, reporterem, prozaikiem i tłumaczem z języka włoskiego) i tam często opowiadał o życiu patrona, pokazując pewną dębową skrzynię z miękkim wiekiem w formie siedziska, w którą mama wyposażyła siedemnastoletniego syna, kiedy jechał na studia do Wilna. Uczyniłam to z myślą, że zachęcę uczniów naszej szkoły do przybliżenia sobie sylwetki wielkiego romantyka przez przeczytanie niezwykle przystępnej książeczki. Tak ją określam ze względu na format a także skromne ilustracje. Wiem jak trudno zapamiętać fakty z życia twórców, toteż liczyłam na pomoc w postaci tradycyjnej. Niestety czas zdalnego nauczania sprawił, że nie mogę wypożyczyć chętnym po kolei tego cudeńka. Wpadłam na pomysł przeczytania fragmentów, które odsłonią Wam ludzkie oblicze autora obowiązkowych lektur. Zaczęłam czytać od ostatniego akapitu 5 strony utworu a zakończyłam na przedostatnim akapicie strony 41, pomijając fragmenty o utworach, które Was zainteresować mogą dopiero w średnich szkołach. Przyświecał mi ważny cel: zachęcić do zbudowania Waszego własnego kuferka z pamięci, czułości i wyobraźni. Jarosław Mikołajewski stwierdza w książce: Kiedy czytamy Mickiewicza albo o Mickiewiczu, natrafiamy czasem na jakąś myśl, która nas ciekawi, zastanawia czy po prostu nam się podoba. Wkładamy ją wtedy do naszego kuferka. Dzięki temu, z biegiem czasu, będziemy znajdowali w nim słowa, których piękno i trafność okazują się ważne w różnych życiowych chwilach. Na przykład:
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

Albo:
Bóg przemawia w ciszy.

I kto w sercu ucichnie, zaraz Go usłyszy.


Pamiętacie? Zachęcałam Was do zapisywania pięknych usłyszanych czy przeczytanych zdań w zeszycie “Złote myśli”, aby do nich sięgać przy tworzeniu wypracowań, które przyniosą Wam samozadowolenie, satysfakcję. Teraz możecie tworzyć w pamięci i w sercu wirtualny kuferek.
Moja prawa komora serca jest pełna romantycznych sentencji, na których się wychowałam. Można inaczej. Spróbujcie !


“Kuferek Adama Mickiewicza” Jarosława Mikołajewskiego -fragmenty(od ostatniego akapitu 5 strony wybiórczo do przedostatniego akapitu strony 41) czyta Małgorzata Knafel. Kliknij w link poniżej:

 

https://drive.google.com/file/d/1tzD022DPstFwGor3Y1xtDqJKw4onYwA7/view?usp=sharing

 

Miłego słuchania!

Małgorzata Knafel

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Piątek
16 kwietnia 2021
Imieniny obchodzą
Benedykt, Bernadetta, Cecyl, Cecylian, Charyzjusz, Erwin, Erwina, Julia, Ksenia, Lambert, Lamberta, Nikita, Nosisław, Patrycy, Urban
Do końca roku zostało
260 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

008119391
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
1581
7365
39405
8016013
93718
229918
8119391

Twój IP: 207.46.13.50
Server Time: 2021-04-16 07:54:26

GOŚCIMY

Odwiedza nas 88 gości oraz 0 użytkowników.