piątek 16 Kwi 2021

Szukaj

3 marca -Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Irena Matuszkiewicz.!

3 marca -Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Z gminy Tarnawatka pochodzi pisarka Irena Matuszkiewicz popularna autorka powieści obyczajowych, kryminalnych, dziennikarka.

Zauroczona opowieściami swoich rodziców o Tarnawatce, postanowiła nas odwiedzić 9 lat temu. Byłam na zorganizowanym dla niej spotkaniu autorskim w Bibliotece Publicznej w Tarnawatce. Mam miłe wspomnienia. Miała już kłopoty z chodzeniem. Lista jej książek z opisem ich tematyki znajduje się w poniższym linku na stronie wydawnictwa Znak.
https://www.znak.com.pl/autor/Irena-Matuszkiewicz.

Oto jej refleksja z podróży: «Nie przyszłam na świat w pięknej wiosce Tarnawatka, tylko w Tartaku, gdzie wojenne losy rzuciły moich rodziców. Kiedy dziewięć lat temu wybrałam się w podróż sentymentalną i próbowałam odnaleźć Tarnawatkę-Tartak, zatrzymałam się we wsi, żeby spytać o drogę. I wtedy usłyszałam: „Proszę pani, tu jest wieś, a tartak to zupełnie coś innego”. Słowo „wieś” wypowiedziane było z dumą, a „Tartak” z wyraźnym lekceważeniem (cytat z korespondencji, 2015 r.).

 

Jak żyję? Normalnie i bez narzekań. Mieszkam w typowym bloku gigancie, nie mam psa, kota ani innego „brata mniejszego”, mam za to na wsi letni dom z ogrodem. Zwłaszcza ogród to moje ostatnie szaleństwo i hobby.-Możemy przeczytać w jej gawędzie o sobie na stronie, której link tu zamieszczam:
https://ksiazki.wp.pl/irena-matuszkiewicz-6150136310577281c

Oto jak o naszej pisarce pisano: https://www.facebook.comhttps://pl.wikiquote.org/wiki/Irena_Matuszkiewicz
Irena Matuszkiewicz z pewnością nie jest autorką mającą wielkie ambicje.(...) Cechą charakterystyczną twórczości Matuszkiewicz są silne, zdecydowane, nielękające się ryzyka kobiety, będące głównymi bohaterkami tekstów. Powieści kobiece tłumnie zaludnione są wzdychającymi panienkami, zrozpaczonymi kochankami czy zazdrosnymi żonami, które zgodnie zamykają oczy i wyobrażają sobie swój życiowy cel: mężczyznę zdobytego na zawsze. W książkach Matuszkiewicz akurat takich kobiet nie znajdziemy.

    • Autor: Bernadetta Darska, Kobieco, kryminalnie, kameralnie. O powieściach Ireny Matuszkiewicz, „Dekada Literacka” 2008, nr 1 (227)

  • Matuszkiewicz nie pisze klasycznych kryminałów. Wątek kryminalny w jej powieściach rozwijany jest równolegle do opisu rozwijającego się związku czy przyjacielskich spotkań bohaterów. Jest elementem codzienności, nie nadzwyczajnym wydarzeniem, ale czymś, co chwilowo komplikuje życie, więc należy się z tym uporać. Opisywane przestępstwa potencjalnie mogą się wydarzyć w pobliżu każdego z nas. Matuszkiewicz pokazuje, jak łatwo można być przypadkowo zamieszanym w sytuacje, w których prawo jest łamane, a odpowiednie siły, stojące na jego straży, niewiele mogą pomóc. Daje też receptę: co robić, żeby wtedy nie stracić głowy? Wykazać się sprytem, inteligencją, pomysłowością, umieć wykorzystać własne atuty i myśleć, przede wszystkim myśleć. Tak działają bohaterki powieści Matuszkiewicz.

    • Autor: Bernadetta Darska, Kobieco, kryminalnie, kameralnie. O powieściach Ireny Matuszkiewicz, „Dekada Literacka” 2008, nr 1 (227)


Natomiast pod kolejnym linkiem polecam na Międzynarodowy Dzień Pisarzy taki mini teleturniej:

https://wordwall.net/pl/resource/11922819/mi%c4%99dzynarodowy-dzie%c5%84-pisarzy-pisarze-w-obrazkach-czy

Najciekawsze gawędy o życiu pisarzy znalazłam w książce , którą przy pisaniu artykułów na stronę internetowa naszej szkoły nazywam źródłem ciekawostek:
Borkowska J., Gałczyńska E., Garczyk Z., Szczepańska E.:"O poetach i pisarzach inaczej", Płock 200.

Zbiorek zawiera ciekawy zakres wiadomości popartych fragmentami wspomnień, wypowiedzi innych twórców i artystów, wierszami złożonymi w hołdzie przez młodsze pokolenia poetów.

Liczę na to, że wśród aktualnych uczniów naszej szkoły są kolejni przyszli pisarze. Chwytajcie za pióro! Szykuję dla Was konkurs literacki, więc istnieje duża szansa na debiut .

Małgorzata Knafel

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Piątek
16 kwietnia 2021
Imieniny obchodzą
Benedykt, Bernadetta, Cecyl, Cecylian, Charyzjusz, Erwin, Erwina, Julia, Ksenia, Lambert, Lamberta, Nikita, Nosisław, Patrycy, Urban
Do końca roku zostało
260 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

008119267
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
1457
7365
39281
8016013
93594
229918
8119267

Twój IP: 100.26.179.251
Server Time: 2021-04-16 07:07:38

GOŚCIMY

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.