poniedziałek 20 Kwi 2026

Szukaj

Scenariusz lekcji historii dla klasy IV Szkoły Podstawowej

 

 Scenariusz lekcji historii dla klasy IV Szkoły Podstawowej

Zespół Szkół i Przedszkola w Tarnawatce

Temat: Bogowie, mity i uczeni.

Cele lekcji: Uczeń:

-poprawnie posługuje się terminami: politeizm, mit, bogowie olimpijscy, heros, atrybut, filozofia;

-charakteryzuje wierzenia starożytnych Greków;

-przedstawia sylwetki wybranych bogów greckich wraz z ich atrybutami; nazywa dziedziny życia, którymi opiekowali się poszczególni bogowie greccy;

-opisuje postać Homera oraz wymienia jego osiągnięcia;

-wyjaśnia znaczenie „Iliady” i „Odysei” dla starożytnych Greków;

-prezentuje dokonania starożytnych Greków w dziedzinach filozofii, matematyki i medycyny;

Metody: praca z tekstem źródłowym-„Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” J. Parandowskiego, praca z tekstem literackim-„Odyseja” Homera, praca z infografiką, praca z ilustracją, praca z podręcznikiem, metoda aktywizująca- skrzynka pytań

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: podręcznik G. Wojciechowski „Wczoraj i dziś” , karta pracy, fragment książki „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” J. Parandowskiego, prezentacja multimedialna, film, kartonowe pudełko, kartki z pytaniami i poleceniami sprawdzającymi wiadomości na temat osiągnięć starożytnych Greków.

 

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji, podział na grupy, rozdanie plansz i kart z wizerunkami bogów olimpijskich, kart pracy.

2.Nauczyciel przedstawia podstawowy cel lekcji: zapoznanie się z wierzeniami starożytnych Greków oraz ich dokonaniami w dziedzinach kultury, nauki i sztuki.

Faza realizacyjna:

1.Nauczyciel przedstawia podstawowe cechy religii starożytnych Greków. Tłumaczy znaczenie terminów politeizm i mit. Wyjaśnia także, jaką funkcję pełniły mity w życiu mieszkańców Hellady.

2. Uczniowie wysłuchują opisu góry Olimp (prezentacja filmu)  i odpowiadają na pytania:

Wypisz wyrażenia określające pogodę panującą na Olimpie.

Gdzie znajdował się pałac Zeusa, a gdzie usytuowane były pałace innych bogów?

Kto wykonał wszystkie pałace?

Kto strzegł wrót Olimpu?

 

3.Na podstawie infografiki zamieszczonej w podręczniku uczniowie wymieniają najważniejszych bogów olimpijskich. Nauczyciel wyjaśnia termin atrybut, a następnie uczniowie pracujący w grupach przyporządkowują karty z wizerunkami bogów do opisów i przyklejają je do plansz.

4.Nauczyciel poleca uczniom rozwiązanie ćwiczeń 1 i 2 z karty pracy.

5.Liderzy grup losują fragmenty „Mitologii” J. Parandowskiego opisujące bogów olimpijskich . Osoby , które otrzymały teksty odczytują je na forum klasy. Zadaniem pozostałych członków grupy jest przyporządkowanie ilustracji do odpowiednich opisów.

6. Uczniowie zapoznają się z  pierwszym akapitem tekstu „Herosi’ ze str.108 podręcznika , a następnie na podstawie zawartych w nim informacji wyjaśniają znaczenie terminu heros. Wskazują także, czym herosi różnili się od bogów i od pozostałych ludzi. Uczniowie oglądają prezentację o bohaterach greckich i odpowiadają na pytanie skąd wywodzą się i co oznaczają wyrażenia używane współcześnie: paniczny strach, pięta Achillesa, stajnia Augiasza, syzyfowa praca.

 

7. Nauczyciel przedstawia największe osiągnięcia literatury greckiej: „Iliadę” i „Odyseję”. Opowiada w skrócie historię wojny trojańskiej i tułaczki Odyseusza (prezentacja multimedialna) .Uczniowie czytają fragment „Odysei” zamieszczony w podręczniku. Następnie odpowiadają na pytania znajdujące się pod tekstem źródłowym.

8. Nauczyciel wskazuje starożytną Grecję jako miejsce narodzin europejskiej filozofii i nauki. Uczniowie zapoznają się z dwoma pierwszymi akapitami tekstu „Nie tylko mity” z podręcznika. Na ich podstawie wyjaśniają znaczenie terminów filozof i filozofia oraz określają , co było przedmiotem zainteresowania greckich myślicieli. Następnie rozwiązują ćwiczenie 3 z karty pracy.

9. Nauczyciel ogłasza  konkurs wiedzy o osiągnięciach starożytnych Greków. Stawia na ławce pudełko z przygotowanymi wcześniej kartkami. Przedstawiciel pierwszej grupy losuje jedno zadanie i odczytuje je pozostałym członkom zespołu. Po krótkiej naradzie uczniowie udzielają odpowiedzi. Jeżeli nauczyciel uzna ją za właściwą, przyznaje grupie jeden punkt. W przeciwnym razie na pytanie może odpowiedzieć ta drużyna, której reprezentant najszybciej podniesie rękę. Następnie do losowania przystępują kolejne zespoły. Gdy wszystkie kartki zostaną wyjęte z pudełka, drużyny liczą zebrane punkty.

Faza podsumowująca:

1.Podsumowanie i ocena pracy grup oraz poszczególnych uczniów.

2.Zadanie domowe-Sporządź listę 12 prac, które musiał wykonać Herakles.

3. Zadanie domowe dla chętnych: Odszukaj jeden grecki mit. Na następnej lekcji zaprezentuj go na forum klasy.

 opracowała Wiesława Pióro

 

BIP

Imieniny

Dzisiaj jest
Poniedziałek
20 kwietnia 2026
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Florencjusz, Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon, Teodor
Do końca roku zostało
256 dni

Galeria

Warto odwiedzić

Statystyki

036548820
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
14343
34680
49023
36252828
584174
759276
36548820

Twój IP: 162.120.187.34
Server Time: 2026-04-20 16:57:52

Gościmy

Odwiedza nas 345 gości oraz 0 użytkowników.

Deklaracja dostępności