niedziela 28 Cze 2026

Szukaj

Podręczniki do religii obowiązujące w Przedszkolu w Tarnawatce w roku szkolnym 2020/2021

Grupa

wydawnictwo

tytuł

autorzy

Nr dopuszczenia

3-latki

GAUDIUM

 

„Bóg dał nam Jezusa”

redaktor ks. Ryszard Lis

650/GŁ/2008

4-latki

GAUDIUM

„Pan Bóg kocha dzieci”

redaktor ks. Marian Zając

AZ-02-01/10-LU-5/12

5-latki

GAUDIUM

„Jestem dzieckiem Bożym”

redaktor ks. Marian Zając

AZ-03-01/10-LU-1/12

6-latki

GAUDIUM

„Jezus moim przyjacielem”

Redaktor ks. Marian Zając

AZ-04-01/10-LU-1/17

Pakiety pomocnicze do przedszkola na rok szkolny 2021/2022 z wydawnictwa MAC

 6-latki

         Pakiet SUPERSMYKI. Poziom B+

         - Karty pracy cz.1

         - Karty pracy cz.2

         - Karty pracy cz.3

         - Karty pracy cz. 4

         - Zeszyt Supersmyka

         - Wyprawka plastyczna

         - Klocki Nemi

 

5-latki

          Pakiet SUPERSMYKI. Poziom B

         - Karty pracy cz.1

         - Karty pracy cz.2

         - Karty pracy cz.3

         - Karty pracy cz. 4

         - Zeszyt Supersmyka

         - Wyprawka plastyczna

         - Klocki Nemi

 

 4-latki

         Pakiet ODKRYWAM SIEBIE. Poziom A+

         - Karty Pracy cz. 1

         - Karty Pracy cz. 2

         - Wyprawka plastyczna

 3-latki

         Pakiet ODKRYWAM SIEBIE. Poziom A

         - Karty Pracy cz. 1

         - Karty Pracy cz. 2

         - Wyprawka plastyczna

 Prosimy o zakup wyżej wymienionych pozycji do 01.09.2021r.

Zakończenie roku przedszkolnego

W piątek 25 czerwca 2021roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. O godzinie 11:00 wychowawczyni grupy sześciolatków oficjalnie rozpoczęła spotkanie witając serdecznie dyrekcję, nauczycieli i dzieci. Dzieci zaprezentowały program artystyczny: pięknie recytowały wiersze,  śpiewały piosenki i zatańczyły „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. W swoim występie  pamiętały o Pani dyrektor i skierowały słowa wdzięczności i podziękowania za opiekę, wrażliwość i dobre serce wkładane przez wiele lat swojej pracy. Włożyły wiele pracy w swój występ, co zaproszeni  na uroczystość docenili i nagrodzili gromkimi brawami. Na zakończenie Pani dyrektor pogratulowała występu i pożyczyła zdrowych i wesołych wakacji. Ze łzami w oczach, ale z uśmiechem na twarzy panie pożegnały się z dziećmi życząc miłych i bezpiecznych wakacji oraz sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

Innowacja logopedyczna

W roku szkolnym 2020/2021 była realizowana innowacja logopedyczna, którą objęto dwie grupy dzieci 5 i 6 – letnie. Materiał zawarty w innowacji realizowany był jako cykl ćwiczeń grupowych prowadzonych raz w miesiącu przez pół roku. Zajęcia stanowiły poszerzenie zajęć edukacyjnych realizowanych z wykorzystaniem zagadnień, z podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Do głównych założeń innowacji należało stymulowanie rozwoju mowy i języka tak, aby wszystkie dzieci w grupie: • podniosły poziom sprawności artykulacyjnej, gramatycznej i leksykalnej języka; • wzbogaciły umiejętność sprawnego komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi  z bliższego i dalszego otoczenia;
• usprawniły umiejętność komunikowania o swoich potrzebach i stanach emocjonalnych.
           Innowację przeprowadzono zgodnie z przyjętym planem. Założone cele udało się zrealizować odpowiednio do wieku i możliwości uczestników. Elementy prowadzonych zajęć wykorzystywano również w pracy z grupami młodszymi. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach logopedycznych, brały w nich aktywny udział. Wykazywały się twórczą postawą, dociekliwością i wytrwałością potrzebną do osiągnięcia celu. Dzięki zajęciom zdobyły nowe doświadczenia werbalne, usprawniały motorykę narządów artykulacyjnych, wzbogacały słownictwo, ćwiczyły pamięć i wrażliwość słuchową. Przedszkolaki rozwijały swoje umiejętności z wykorzystaniem metod aktywizujących. Utrwalały umiejętności i wiadomości uzupełniając na zajęciach i w domu logobooki. Metody oparte na ruchu i muzyce wspierały integrację sensoryczną, poczucie własnego ciała w przestrzeni co przekładało się na kinestezję artykulacyjną narządów mowy. Oprócz wartości logopedycznych innowacja wniosła ze sobą wdrażanie nawyku czytelnictwa. Realizowane tematy mieściły  treści zawarte w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, dzieci poznawały historię, kulturę i tradycje polskie. Przeprowadzona ewaluacja wykazała, że innowacja zdecydowanie poprawiła jakość pracy placówki. Wzrosło zaangażowanie w ćwiczenia i świadomość na temat problemów językowych zarówno u uczestników, personelu, i rodziców. Dzięki takim programom, przedszkole postrzegane jest jako miejsce przyjazne dziecku, gdyż proponuje wzbogaconą ofertę edukacyjną. Ponadto stwarza dobre warunki ku temu, aby nastąpiła poprawa już na samym początku edukacji.                                                  W miesiącu grudniu zrealizowano zajęcia o tematyce „Przygoda z Mikołajem”. Dzieci poznały utwór pt. „Historia o Świętym Mikołaju” Teresy Błaszczyk. Scenariusz obejmował ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne w tym motoryczne wspierające prawidłową wymowę głoski s. Opisując postać Mikołaja dzieci poszerzały zasób słownikowy, wdrażały się do budowania gramatycznych wypowiedzi. Zrealizowano również cel związany z utrwaleniem polskich tradycji świątecznych z wykorzystaniem zabawy „Ja mam, kto ma?”. Na koniec przedszkolaki wykonały logopedycznego Mikołaja. Jako utrwalenie treści logopedycznych do domu zabrały samodzielnie wytworzone logobooki.                                                                        W miesiącu styczniu zrealizowano zajęcia pod tytułem „Bracia miesiące”. Dzieci poznały utwór „Bracia miesiące” Elżbiety Krystek – Jones. Głównym celem zajęć było  zapoznanie z prawidłową wymową głoski sz. Dodatkowo usprawniano percepcję słuchową
i kształtowano prawidłowy tor oddechowy. Poza celami logopedycznymi propagowano zdrowy i bezpieczny wypoczynek. Podczas zajęć dzieci słuchały utworu, wykonywały tematyczne ćwiczenia buzi i języka, ćwiczenia oddechowe. Ponadto rozwiązywały zagadki dotyczące poszczególnych miesięcy. Poznały przysłowia i atrybuty kolejnych miesięcy.                                  W lutym zrealizowano zajęcia pod tytułem „Wesołe bałwanki”. Zajęcia oparte były na opowiadaniu „Jak bałwanek wiosny szukał” Ewy Krawczyk. Ćwiczenia artykulacyjne zrealizowano według wiersza S. Matuszny „Bałwankowe figle” wspierając się pięknymi grafikami bałwanków. Głównym celem zajęć było usprawnianie języka do głoski r. Wykorzystując logobooki wykonywano w formie zabaw ćwiczenia przygotowawcze na zbitkach głoskowych tdd. Ponadto ćwiczono percepcję wzrokowo-ruchową wykorzystując graficzne ćwiczenia lewopółkulowe. Zachęcano dzieci do bezpiecznego ale aktywnego wypoczynku.

W miesiącu marcu odbyły się zajęcia pt. ”Pisanki, kraszanki”. Zajęcia rozpoczęto opowiadaniem A. Galicy „Bajeczka wielkanocna”. Ćwiczenia artykulacyjne zrealizowano
z wykorzystaniem  tekstu „Kurka i jej jajka” S. Matuszny. Głównym celem zajęć było usprawnienie pionizacji języka. Ćwiczenia oparto o zestaw zadań z głoską l. Zrealizowano również cel związany z utrwaleniem polskich tradycji świątecznych. Do ubogacenia zajęć wykorzystano grę logopedyczną utrwalającą ćwiczoną głoskę o tematyce wielkanocnej.

W kwietniu odbyły się zajęcia logopedyczne pt. „Literkowy pociąg”.  Ćwiczenia artykulacyjne zrealizowano w oparciu o wierszyk „Sześć piłeczek”. Dzieci poznały również bajki o samogłoskach z książki „Bajkowy alfabet, czyli kram gdzie bajek masz do woli –
z literami w głównej roli” M. Różyńskiej, M. Zielińska, A. Stankiewicz  i grały w grę „Ja mam kto ma? Literki”. Głównym celem zajęć było utrwalanie wymowy samogłosek. Dodatkowo wykonano ćwiczenia emisyjne, kształtowano słuch muzyczny i uwagę słuchową wykorzystując   Samogłoski i wykrzyknienia – płyta z Metody Krakowskiej.Dzięki tym ćwiczeniom usprawniano koncentrację i uwagę dzieci  oraz wspomagano pierwszy etap w nauce czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną. Wykorzystano również utwory muzyczne „A literka mocno śpi” oraz „Literkowy pociąg” z płyty „Glottozabawy z piosenką” K. Kawos i M. Wojewody. Zabawy te przez wykorzystanie melodii, tańca, ruchu, gestów i różnych form plastycznych wprowadzały dzieci do świata czytania i pisania. Samogłoski utrwalano w oparciu o Labiogramy.

W maju odbywały się zajęcia pod tytułem „Wawelskie opowieści”. Do realizacji wykorzystano utwór „Legenda o smoku wawelskim” Wandy Chotomskiej z książki Legendy Polskie. Wśród zrealizowanych celów były usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych, rozwijanie sprawności aparatu oddechowego oraz kształtowanie słuchu fonematycznego. Podczas zajęć wykorzystywano elementy metody storyline. Dzieci słuchając opowiadania
o dzielnym szewczyku układały historyjkę obrazkową doskonaląc koordynację wzrokowo – ruchową, wzbogacały słownictwo, odpowiadały na pytania do tekstu. Następnie wykonały ćwiczenia artykulacyjne z maskotką smoka. Utrwaliły realizację głosek syczących
i szumiących. Na koniec wykonały zabawkę do ćwiczeń oddechowych – Smoka wawelskiego.

Logopeda

Justyna Kudyba

 

Konkurs - „Ulubione wiersze przedszkolaków”

Dnia 14.06.2021r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Ulubione wiersze przedszkolaków”.

            Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, ćwiczenie prawidłowej wymowy, ćwiczenie pamięci, prezentacja umiejętności dzieci oraz popularyzowanie poezji dziecięcej.

            Do konkursu przystąpiło 27 przedszkolaków.

            Komisja w składzie: pani dyrektor Bernadeta Wołoszyńska, p. Mirosława Majdan

i p. Iwona Hucik przyznała wyróżnienia następującym dzieciom:

           

            Grupa trzylatków:

 Aleksander Józefczuk

Bianka Kiszczyńska

Agata Najda

 

            Grupa czterolatków:

Iga Jasińska

Aleksander Mużacz

Adrian Rembisz

Milena Szokało

 

            Grupa pięciolatków:

Nikola Antoniak

Lena Bartecka

Wojciech Najda

 

            Grupa sześciolatków:

Kinga Moskwa

Nikola Rajtak

 

 

            Gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy Nauczycielom i Rodzicom wszystkich recytatorów za zaangażowanie w przygotowanie dzieci do konkursu.

 

 

 

 

 

 

Ewa Kierepka

Dzień Dziecka w Przedszkolu 2021

Dzień Dziecka tradycyjnie obchodziliśmy bardzo uroczyście. W tym roku w naszym przedszkolu świętowaliśmy dzień wcześniej – 31 maja 2021r.

            Dla dzieci zorganizowano wiele zabaw, atrakcji i konkurencji sportowych. Dzień rozpoczęliśmy na wesoło, śpiewając piosenki i bawiąc się przy muzyce. Potem bawiliśmy się na dużej i małej dmuchanej zjeżdżalni na placu zabaw. Następnie dzieci miały słodki poczęstunek
i soczki.

            Po dniu pełnym wrażeń z radością wróciły do domu i długo będą wspominać miło spędzony czas.