Powrót do przedszkola
Za niedługi czas dzieci powrócą do przedszkola. Po dłuższym okresie pobytu dziecka w domu przedszkolak może czuć niechęć do ponownego pójścia do przedszkola. Zmiana dotychczasowego harmonogramu dnia, przystawanie się do zajęć odbywających się w przedszkolu, dostosowanie się do godzin spędzanych w placówce, rozłąka z rodzicem, z którym dotychczas mógł spędzać więcej czasu, są dla dziecka czynnikami stresującymi. W związku z tym warto już dziś przygotować dziecko do powrotu do przedszkola, aby ponowne zaadaptowanie dziecka przebiegło mniej stresująco zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
W czasie przygotowań warto skopić się na rozmowie z dzieckiem. Wzbudzenie w dziecku tęsknoty za ulubionymi zabawkami, zajęciami przedszkolnymi, kolegami będzie sprzyjało temu, że dziecko chętniej powróci do przedszkola. Przypomnienie przedszkolakowi ulubionych zabaw, zabawek, kolegów przedszkolnych, może sprawić, że dziecko poczuje, że powrót do przedszkola nie jest obowiązkiem, lecz przyjemnością.
Wprowadzenie harmonogramu dnia, jaki istniał w domu przed kwarantanną sprzyjać będzie szybszemu dostosowaniu się dziecka do rutyny, jaka występowała przed epidemią. Powrót do godzin, o których dziecko kładło się spać oraz wstawało, ponownie stanie się nawykiem dla dziecka, dzięki czemu budzenie przedszkolaka do przedszkola będzie przebiegało sprawniej oraz spokojniej.
Dostosowanie dnia w domu do harmonogramu zajęć panujących w przedszkolu, sprzyjać będzie budowaniu poczucia stabilności po powrocie do przedszkola. Dzięki temu, że dziecko w domu będzie spożywało posiłki, bawiło się, odpoczywało, w określonych godzinach takich jak w przedszkolu, dziecko zyska poczucie znajomości sytuacji, co w konsekwencji skutkować będzie zmniejszeniem poziom odczuwanego stresu.
Podczas przygotowań do powrotu dziecka do przedszkola, warto odwoływać się do tego, co dziecko zna np. budynek przedszkolny, rozkład zajęć, kolegów, nauczycieli. Pomocnym w ponownym zaadaptowaniu się dziecka może być zilustrowanie ulubionej sali zabaw, zabawki, kolegi lub Pani nauczycielki.
Wzbudzenie w dziecku ciekawości, czy coś nowego, coś interesującego
zmieniło się w przedszkolu, sprawi, że przedszkolak z większą chęcią powróci do przedszkola.
Podsumowując, aby ułatwić dziecku ponowne przystosowanie się, należy rozmawiać z przedszkolakiem o jego ulubionych zajęciach, zabawach, kolegach, miłych chwilach spędzonych w przedszkolu. Wprowadzić godziny spania, wstawania, które obowiązywały sprzed epidemii oraz dostosować dzień w domu do harmonogramu zajęć panującego w przedszkolu. Ukazać dziecku rzeczy, które się nie zmieniły, które dziecko lubiło w przedszkolu oraz zaciekawić dziecko tym czy coś nowego, interesującego zostało wprowadzone podczas nieobecności dziecka w przedszkolu.
Wczesne wprowadzenie powyższych wskazówek pozwoli szybciej przystosować się dziecku do ponownego uczestnictwa w zajęciach przedszkolnych oraz obniży jego poczucie stresu.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu drogą telefoniczną, lub mailową.
Psycholog przedszkolny
Agnieszka Procner



„Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz” pod takim hasłem ogłoszony został X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci z terenów wiejskich do którego przystąpiły sześciolatki z naszego przedszkola. Głównym celem tego konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom związanych z obecnością zwierząt w gospodarstwach rolnych. Z 21 prac dzieci sześcioletnich komisja konkursowa w składzie: pani Teresa Bartoszyk i pani Marta Mateja do etapu powiatowego zakwalifikowała trzy prace: Alicji Mireckiej, Mai Wawrzusiszyn i Zuzanny Dworniczak. Życzymy dziewczynkom sukcesów!









