niedziela 28 Cze 2026

Szukaj

Listopadowo – grudniowe „ Czytanie na dywanie”

„Czytamy, czytamy i innych do tego zachęcamy” i tak też się dzieje w naszym przedszkolu. Smutne  jesienne poranki  w starszej  grupie rozweseliła  nam mama Krzysia z grupy 5 – latków pani Joanna Dmitroca prezentując „Świat baśni”, a z niej  dwie pozycje „Baśń o rybaku i złotej rybce” i „Książe Żaba”, a w grupie najmłodszej mama Karola,  pani Iwona  Czuwara,  z tekstem „Brzydkie Kaczątko. Nie lada niespodzianką było czytanie „Przygód Kubusia Puchatka” przez wujka Julii z grupy 3 – latków, pana Jakuba Wójcika. Babcia Ani i Milenki również z grupy najmłodszej wprowadziła  dzieci w radosny czas świąteczny  czytając dzieciom  książkę pt. „Przyjaciele Św. Mikołaja”, zaś pani Małgorzata Wawrzusiszyn mama Mai z grupy 6- latków , „Dziewczynkę z zapałkami”. Kolejne czytane przez mamy pozycje były związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi. Pani Justyna Łaba mama Jakuba z najstarszej grupy w przedszkolu przeczytała  „Wigilijny podarunek” , mama Wiktorii pani Julita Majdanik, „Choinkę  Elfów”, a mama Ali pani  Marta Mirecka książkę pt. „Choinka”. Czytające osoby przybliżyły dzieciom magiczny czas  Świąt Bożego Narodzenia przesycony dobrocią, miłością, spokojem i  otwartością na drugiego człowieka,  miały również dla dzieci przygotowane niespodzianki. Wszystkim czytającym gorąco dziękujemy .

Elżbieta Jakubczak

6 – latki wykonują kartki świąteczne z mamą Jakuba

W dniu 12 grudnia 2019 roku w grupie 6- latków gościliśmy mamę Jakuba , Panią Justynę Jakimczuk,  która zapoznała dzieci, ze swoją pasją wykonywania kartek okolicznościowych. Zaprezentowała dzieciom różne rodzaje takich kartek i przedstawiła etapy  ich powstawania. Na spotkanie przyniosła maszynkę tnąco – wytłaczającą oraz  różnego rodzaju wykrojniki i  prezentowała sposób ich wykorzystania. Przygotowała również, różne gotowe elementy takie jak renifery, choinki, aniołki, gwiazdki. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem  pracowały, a Pani Justyna podpowiadała , co jeszcze można wykorzystać, aby kartki były piękne.  Zachęcała  do wysłania kartek świątecznych i  pielęgnowania  tej  pięknej  tradycji.  Wykonane kartki dzieci wręczą swoim rodzicom z życzeniami świątecznymi, a część kartek  przekażą do Klubu Miłośników Historii w Tomaszowie Lubelskim dla Kombatantów. Bardzo dziękujemy mamie Jakuba za dzielenie się z innymi swoimi umiejętnościami i  zachęcaniem do  wysyłania kartek z życzeniami do osób samotnych oraz tych, z którymi nie możemy usiąść przy Wigilijnym stole. Spotkanie było świetną okazją  do  promowania tradycji bożonarodzeniowych.

Elżbieta Jakubczak

XVII konkurs plastyczny „Ozdoba choinkowa”- rozstrzygnięty!

W dniu 09.12.2019roku   został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Ozdoba choinkowa”. Do konkursu przystąpiło  25 przedszkolaków  i 23 uczniów z klas I-III. Ogółem na konkurs przygotowano  68 ozdób.

Komisja w składzie:

pani  Ewa Zieńko- Bajwoł – nauczyciel plastyki

pani Wiesława Pióro  – nauczyciel historii

pani Teresa Bartoszyk – nauczyciel wychowania przedszkolnego

postanowiła przyznać  10 nagród w kategorii przedszkole i 10 nagród w kategorii klas I-III.

W kategorii przedszkole  nagrody otrzymują:

  1. Julia Węgrzyn – 3 latki
  2. Maja Świder – 4 latki
  3. Martyna Świder – 4 latki
  4. Kinga Szczepaniuk – 4 latki
  5. Antoni Laszczyński – 6 latki
  6. Piotr Romaszko- 6 latki
  7. Jonatan Dudek - 6  latki
  8. Jakub Włoszczuk - 6 latki
  9. Lena Sowiak - 6 latki
  10. Patryk Skotnicki - 6 latki

W kategorii klas I-III nagrody otrzymują:

  1. Gabriel Szostak – kl.I
  2. Natalia Kosak – kl.I
  3. Filip Świder – kl.I
  4. Anita Berbeć – kl.I
  5. Hubert Jasiński – kl.IIa
  6. Julia Dudek – kl.IIa
  7. Weronika Dejneka _ kl.IIa
  8. Krzysztof Czuwara – kl.IIIa
  9. Wiktoria Szostak – kl.IIIa
  10. Nikola Matwiejszyn – kl.IIIb

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują dyplomy i drobne upominki, a ich prace zostały zakwalifikowane  do konkursu gminnego, który zostanie rozstrzygnięty w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnawatce w dniu 15 grudnia 2019r. o godz.15.00

Wszystkim uczestnikom konkursu  gratulujemy pomysłów  na wykonanie ozdób. Dziękujemy rodzicom za wkład pracy włożony w ich przygotowanie. Nagrodzone prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w przedszkolu(prace przedszkolne) i w szkole(prace uczniów klas I-III).

Organizator konkursu: Elżbieta Jakubczak

Malujemy w grupie 6-latków z mamą Jonatana

 W dniu 9 grudnia 2019 roku w grupie 6- latków gościliśmy mamę Jonatana, Panią Barbarę Dudek,  która opowiadała  dzieciom o swej pasji malowania. Pani Basia na spotkanie przyniosła kilka swoich obrazów; „Portret Mieczysława Kosza”, „Portret babci Bronci”, „Janek i Natalka”, „Portret rodziny”.  Zaprezentowała dzieciom publikację pt. „Chwilo Trwaj” 2017,  w której znajdują  się wiersze i obrazy  Poetów i Pisarzy z naszego regionu, a wśród nich zdjęcia obrazów jej autorstwa. Mówiła dzieciom o tym, że natchnieniem malarzy są nie tylko krajobrazy, ludzie, zwierzęta, martwa natura, ale również i poezja. Przeczytała wiersz Ireny Kucharskiej pt. „Mydlana bajka” i każde dziecko na podstawie wysłuchanego utworu mogło opisać jak wyglądałby  obraz.  Po tym wstępie pokazała dzieciom wszystkie rekwizyty do malowania;  sztalugi, farby olejne i płótno. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia zaprosiła dzieci do namalowania wspólnego obrazu pt. „Choinka”. Każdy przedszkolak mógł popróbować swych sił w malowaniu farbami olejnymi na płótnie przy sztalugach. To było niesamowite przeżycie dla małych „malarzy”. Efekt końcowy był bardzo zadowalający. Dzieci z pomocą mamy Jonatana stworzyli piękny obraz. Na koniec Pani Basia zachęcała dzieci do rozwijania różnych pasji. To spotkanie było również uzupełnieniem realizowanego w grupie  tematu „Barwy ciepłe i zimne”. W podziękowaniu za to niecodzienne spotkanie, dzieci wręczyły kartkę z życzeniami świątecznymi.
Cieszymy się, że mamy w grupie mamy, które podejmują różnorodne działania w celu rozwijania kreatywności dzieci i bardzo im za to dziękujemy.

Elżbieta Jakubczak

 

Wizyta Mikołaja w przedszkolu

W dniu 6 grudnia już od porannych godzin w naszym przedszkolu rozbrzmiewały słowa powitanki „Mikołaju, Mikołaju - witaj nam, witaj nam, bardzo się cieszymy, bardzo się cieszymy bądź wśród nas”. Chyba Mikołaj usłyszał tę powitankę , bo  po śniadaniu przybył do dzieci na wielkich saniach ciągniętych przez dwa renifery. Miał też licznych  pomocników, a wśród nich dwa Anioły. Mikołaj ze swoimi pomocnikami  zaprezentował program artystyczny, w którym były wiersze, piosenki, no i oczywiście tańce. Na koniec spotkania w każdej z grup Mikołaj zostawił prezenty. Była również sesja zdjęciowa  z Mikołajem.
Dziękujemy Pani Elżbiecie Bielak i jej pomocnikom – uczniom klasy pierwszej za uświetnienie tego dnia w naszym przedszkolu. Mamy nadzieję, że za rok znowu Mikołaj do nas przybędzie.

Elżbieta Jakubczak

Starszaki pieką świąteczne pierniczki

W dniu 5 grudnia 2019 r. dzieci 5 i  6 - letnie uczestniczyły w zajęciach kulinarnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnawatce, których  głównym tematem  było: „Pieczemy świąteczne pierniczki”. Te wyjątkowe zajęcia zostały zorganizowane dzięki  Pani Monice Szczepaniuk, którą   wsparły  Panie z Klubu Seniora „Wrzos” i Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnawatce. Panie przedstawiły dzieciom recepturę pierników, pomogły przy przygotowaniu ciasta, pieczeniu i dekorowaniu pierników. Niektóre z dzieci   mogły same  spróbować swoich sił w przygotowaniu piernikowego ciasta. Podczas  tych  niecodziennych zajęć,
przedszkolakom towarzyszyły  pozytywne emocje i ta niespotykana radość z samodzielnie wyciskanych i dekorowanych piernikowych choinek, reniferów, dzwonków, bałwanków, serduszek.  Pierniczki były przepyszne, więc szybko znikały z dziecięcych tacek. Panie zadbały również o to, aby  dzieci mogły część pierników  podarować  swoim najbliższym i  dzieciom, które zostały w przedszkolu.  Zapach przyniesionych  do przedszkola pierników unosił się  w całym budynku. To były niesamowite zajęcia, które na pewno będą miłym wspomnieniem i niezwykłą lekcją integracji, a przede wszystkim promowaniem i utrwalaniem  tradycji bożonarodzeniowych. Składamy gorące podziękowania wszystkim Paniom zaangażowanym w zajęcia oraz opiekunom za sprawowanie opieki nad dziećmi.

Elżbieta Jakubczak