niedziela 28 Cze 2026

Szukaj

Konkurs plastyczny „Kolory Niepodległości”

Dzieci przedszkolne i uczniowie klas I-III przystąpili do konkursu plastycznego „Kolory  Niepodległości”. W tematyce prac należało uwzględnić:  drogę Polski do odzyskania niepodległości, postacie zaangażowane w walkę o niepodległość, symbole narodowe, formy obchodów rocznicy niepodległości w środowisku lokalnym lub twórczą interpretację tematu. W dniu 2 grudnia 2019 roku rozstrzygnięty został konkurs na etapie przedszkolnym szkolnym. Laureatami w kategorii przedszkole zostali: Alicja Mirecka, Wiktoria Majdanik i Antoni Laszczyński  z grupy 6-latków (op. pani Elżbieta Jakubczak. ), a w kategorii klas I-III: Jakub Berbeć, Maja Frańczuk, Nikola Matwiejszyn  z kl.IIIb (op. pani Agnieszka Budzyńska). Prace laureatów etapu szkolnego zostały przekazane do etapu powiatowego . Z  niecierpliwością czekamy na wyniki!

Elżbieta Jakubczak

Andrzejki w przedszkolu

 Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W środę 27 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Dzieci na początku wysłuchały opowiadania pt. „Andrzejki” M. Terlikowskiej, w którym opisane były  dawne tradycje andrzejkowe. Następnie poznawały swoją przyszłość w zabawach:

„Losowanie kolorów”, „Przekuwane serduszko”, „ Ustawianie butów”, „Co Cię czeka w przyszłości”„Jaki zawód będziesz wykonywać”.

Wszystkie zabawy andrzejkowe przeplatane były tańcami przy skocznej muzyce. Nie mogło również zabraknąć słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Panie z kuchni. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.

 

Julita Majdanik

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

Obchody  tego niecodziennego święta rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania  wszystkich przedszkolaków i  wysłuchania opowieści pani Anity Jędruszczak o historii pluszowego misia. Po tym wstępie, na spotkanie z dziećmi przybył miś, o imieniu Krzyś. Tą zaszczytną rolę misia -  Krzysia  odegrała wychowawczyni najmłodszej grupy, pani Dorota Piróg. Dzieci z wielką radością przywitały gościa. Wszyscy świetnie się bawili, były wspólne tańce, piosenki, no i oczywiście prezenty od misia – miód i odznaki „Przyjaciela/Przyjaciółki Pluszowego Misia”. Krzyś obiecał dzieciom, że za rok znowu przybędzie. Dalsze niespodzianki czekały na dzieci w salach grupowych. Każdy z przedszkolaków miał możliwość  zaprezentowania swojego misia przyniesionego do przedszkola. Były kolorowanki i przeróżne misiowe malowanki. Grupa  5 i 6 – latków witała się z misiem, który czekał na dzieci przed wejściem do sali przedszkolnej. Panie dla dzieci przygotowały różne misiowe konkurencje: układanie w zespołach misiowych puzzli, rysowanie misiów z zamkniętymi oczami, quiz o misiach, gimnastyka z misiami. Nie zabrakło również poczęstunku od misia Krzysia - misiowego miodku. Na koniec wszystkie przedszkolaki dzięki uprzejmości pana  Łukasza Litwińczuka miały okazję do zrobienia zdjęcia w „Misiobudce”, którą na tę okoliczność pięknie wykonały panie: Iwona Hucik i Julita Majdanik. Ten dzień  upłynął w bardzo radosnej atmosferze, a to dzięki towarzystwu ulubionych pluszaków i licznych atrakcji przygotowanych z okazji tego święta.

Elżbieta Jakubczak

Przedszkolaki dla Niepodległej - „Jesteśmy Polką i Polakiem”

8 listopada 2019 roku najstarsza grupa przedszkolna przygotowana przez panie Elżbietę Jakubczak i Martę Mateja zaprezentowała program patriotyczny pt. „Jesteśmy Polką  i Polakiem”, któremu  przyświecał główny cel uczczenia 11 listopada – Święta Odzyskania Niepodległości. W tej tak ważnej  uroczystości uczestniczyli:  Przewodnicząca Rady Gminy Tarnawatka - pani Kazimiera Mańdziuk, Sekretarz Gminy Tarnawatka pan Marian Szałapski, Dyrekcja Zespołu Szkół i Przedszkola  w Tarnawatce pani  Bernadeta Wołoszyńska i pani Dorota Ciećko, nauczyciele, pracownicy przedszkola i rodzice. Program prezentowany przez dzieci zawierał   treści związane z dziejami Polski i Polaków. W  przystępnej formie; słownej, muzycznej  i obrazowej dzieci przybliżyły rozbiory Polski, niewolę, walkę Polaków, polskie symbole narodowe oraz piękno naszej małej Ojczyzny Tarnawatki. Odśpiewany hymn państwowy,  biało-czerwone kotyliony  na piersiach małych przedszkolaków oraz stroje podkreślały wyjątkową wagę tego dnia. Występom towarzyszyła  podniosła i uroczysta atmosfera. Recytatorskie i wokalne umiejętności dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami uczestników uroczystości,  a także gestami wzruszenia. Po części artystycznej nastąpiło wspólne  śpiewanie piosenek  patriotycznych, przy akompaniamencie  akordeonu, na którym grał  pan Kamil Kostur. Pięknie i z pełnym zaangażowaniem wybrzmiewały utwory patriotyczne. Spotkanie zakończyło się wspólnie odśpiewaną „Rotą”. Słowa podziękowania  w kierunku dzieci, rodziców i pań, które przygotowywały dzieci skierowała dyrektor szkoły pani Bernadeta Wołoszyńska. Mamy nadzieję, że ta niecodzienna forma uczenia patriotyzmu, na zawsze pozostanie i zaowocuje w sercach naszych Małych Polaków.

Październikowe „Czytanie na dywanie”

W tym roku szkolnym w naszym przedszkolu kontynuowane są działania pt. „Czytanie na dywanie”. Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. Aby uzyskać pomyślne efekty wychowawcze ważny jest  starannie dobrany i przemyślany dobór książek do czytania, w zależności od wieku dziecka i jego rozwoju. Mając to na uwadze, nauczyciele we wszystkich grupach codziennie czytają dzieciom i zachęcają rodziców do czytania swoim pociechom. Czytanie rodziców we wszystkich grupach zainaugurowała pani Małgorzata Knafel- bibliotekarka naszej szkoły wierszykami i zagadkami o jesieni. Następnie 5 i 6 - latki gościły babcię Tobiasza z grupy 5 – latków, panią Marię Domańską, autorkę książeczek dla dzieci pt. „Kraina Tęczy”, „Poranek na wsi”, „Wiosenne pogwarki”, „Drewniana chatka”, „Jak słonko pomagało wiośnie”, „W Bałwankowej Krainie”. Oprócz przeczytanych pozycji autorka opowiedziała dzieciom, jak powstały książeczki, kto wykonał do nich piękne ilustracje. Wszystkie te pozycje podarowała dla dzieci przedszkolnych. W kolejnych dniach czytała mama Jonatana z grupy 6 – latków pani Barbara Dudek. Zaprezentowała dzieciom fragment chwytającej za serce książki „Ambaras”, opowieści o przyjaźni, bohaterstwie, odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi, a także o tym, jak mądra współpraca wilka z człowiekiem może ocalić wilcze i ludzkie życie. Mama Jakuba z grupy 6 - latków pani  Paulina Włoszczuk przeczytała dzieciom dwie książki pt. ”Król lew”, która  w przyjemny sposób dostarcza dzieciom nauki o świecie, a zarazem  jest źródłem wielu emocji i książeczkę „Na ratunek”, dzięki której dzieci przypomniały sobie numery alarmowe i sposoby wzywania pomocy. W grupie 3 latków czytała pani Marta Luchowska- mama Jacoba, a w grupie 4 – latków mama Mai i Martyny pani Joanna Świder oraz mama Oliviera pani  Iwona Pankiewicz. Cieszymy się, że rodzice chętnie włączają się w działania podejmowane w przedszkolu i bardzo im za to dziękujemy. Zachęcamy, aby jak najwięcej osób zgłaszało się do czytania dzieciom.

Elżbieta Jakubczak

Pasowanie na przedszkolaka

Dzień 16 października 2019 roku to ważny dzień dla przedszkolaków naszego przedszkola. Tego właśnie dnia odbyła się ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Odświętny strój dzieci, dekoracja sali podkreślały doniosłość tego wydarzenia. Na uroczystość przybyli  Przewodnicząca Rady Gminy Tarnawatka - pani Kazimiera Mańdziuk, Sekretarz Gminy Tarnawatka pan Marian Szałapski, Dyrekcja Zespołu Szkół i Przedszkola  w Tarnawatce pani  Bernadeta Wołoszyńska i pani Dorota Ciećko oraz  przedstawiciele Rady Rodziców. Uroczystość rozpoczęli najstarsi przedszkolacy. Następnie poszczególne grupy zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe. Wszystkie dzieci zaśpiewały „Hymn przedszkolaka” i piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek”. Po części artystycznej, dzieci przyrzekały: co dzień rano buzie mieć roześmiane, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować, grzecznie bawić się i fikać, w mig zajadać z talerzyka, zawsze być zuchami i dobrymi kolegami. Następnie pani dyrektor Bernadeta Wołoszyńska  dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka dzieci z wszystkich grup, które  po raz pierwszy rozpoczęły przedszkolną edukację. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania. Uroczystość była świetną okazją do poznania, nabytych podczas  uczęszczania do przedszkola, umiejętności dzieci.   Na zakończenie uroczystości  ciepłe słowa do dzieci, rodziców i nauczycieli skierowała dyrektor szkoły, sekretarz gminy i przewodnicząca rady gminy. Od tego dnia każdy z przedszkolaków   może z dumą  powiedzieć - Jestem przedszkolakiem!
Zarówno dla dzieci, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości  był to dzień pełen emocji i miłych wrażeń.

Elżbieta Jakubczak