niedziela 28 Cze 2026

Szukaj

Z WIZYTĄ W WOJSKU

W piątek 31 maja nasi wychowankowie z Przedszkola w Tarnawatce z grup 4 – latków, 5 – latków oraz 6 – latków miały możliwość uczestnictwa w Dniu Otwartym Wojskowych Koszar w Zamościu. Żołnierze i obsługa jednostki 3 Batalionu Zmechanizowanego zaprezentowała sprzęt, wyposażenie oraz przybliżyła dzieciom codzienną pracę mundurowych.

Gdy dzieci weszły na teren Koszar wojskowych ich oczom ukazały się między innymi pojazdy pancerne, czołgi a także żołnierze, którzy z uśmiechem zachęcali do wejścia i obejrzenia pojazdów od środka. Nie lada atrakcją dla Przedszkolaków było różnego rodzaju uzbrojenie. Dzieci były zachwycone tym, że mogły z bliska zobaczyć i dotknąć broń wojskową. Chętne osoby mogły również przymierzyć hełm, kamizelki kuloodporne, czapki wojskowe oraz maski gazowe.

Na koniec wszyscy mogli posmakować wojskową grochówkę i ugasić pragnienie pysznym kompotem.

Wyjazd do Koszar Wojskowych bardzo się Przedszkolakom podobał z uwagi, że nigdy wcześniej nie były w wojsku i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

XI Edycja Festiwalu Piosenki Przedszkolnej

Dnia 16 maja b.r. odbyła się XI Edycja Gminnego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „OD PRZEDSZKOLA DO GWIAZDORA”. Organizatorem konkursu było Nasze Przedszkole w Tarnawatce. W konkursie wzięły udział wszystkie grupy wiekowe 3-6 lat z Przedszkola w Tarnawatce oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Hucie Tarnawackiej.

Celem konkursu była popularyzacja śpiewu i integracja środowisk przedszkolnych, a przede wszystkim czerpanie radości ze wspólnego śpiewania i muzykowania.

Przedszkolaki z wdziękiem scenicznym śpiewały przygotowane piosenki, za które otrzymały gromkie brawa.

 

Prezentację oceniało jury w składzie:

1) Pani Wiesława Grabek-Woś

2) Pani Monika Baran

3) Pan Marian Szałapski

 

Wysoki poziom artystów wprowadził członków jury w małe zakłopotanie. Po długich obradach członkowie komisji konkursowej wyróżnili następujących wykonawców:

 

* 3 – latki:

Michał Berbeć z Przedszkola w Tarnawatce,

* 4 – latki:

Małgorzata Gramatyka z Przedszkola w Tarnawatce,

* 5 – latki:

Alicja Mirecka z Przedszkola w Tarnawatce,

Wiktoria Majdanik z Przedszkola w Tarnawatce,

* 6 – latki:

Antoszak Marcelina ze Szkoły Podstawowej w Hucie Tarnawackiej,

Lizak Oliwia ze Szkoły Podstawowej w Hucie Tarnawackiej,

Agnieszka Graca z Przedszkola w Tarnawatce,

Anitka Berbeć z Przedszkola w Tarnawatce,

Nikola Zielonka z Przedszkola w Tarnawatce,

Przemysław Bakalarz z Przedszkola w Tarnawatce.

Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy i upominki.

 

MIŚ USZATEK – EKOLOGICZNIE

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe wydarzenie przyrodnicze, które ma na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej. W tym dniu uświadamia się wszystkich mieszkańców naszego globu z jakimi problemami boryka się ekologia.

Dzieci w Przedszkolu w Tarnawatce obchodziły Dzień Ziemi 26 kwietnia br. Przedstawienie przygotowane przez najstarszą grupę oglądali zaproszeni goście: Pani Dyrektor Bernadeta Wołoszyńska, Pani Dyrektor Dorota Ciećko, Pan sekretarz Marian Szałapski, rodzice, pracownicy placówki oraz dzieci z pozostałych grup.

Najstarsza grupa pod okiem wychowawczyni zaprezentowała inscenizację pt. „Miś Uszatek – ekologicznie”. Dzieci wcieliły się w postaci: zwierząt, leśnych duszków, wróżki oraz tytułowego Misia Uszatka.

Akcja rozgrywała się na leśnej polanie, na którą wybrała się grupa przyjaciół. Piknik urządzony w lesie zakłócił spokój leśnych zwierząt. Nieporządek pozostawiony przez dzieci zasmucił mieszkańców lasu. Leśne duszki poprosiły o pomoc dobrą wróżkę, która ich odmieniła. Dzieci posprzątały po sobie wszystkie śmieci. Na szczęście zdążyły to zrobić przed przyjazdem Misia Uszatka, który postanowił przeprowadzić się z Warszawy do spokojnego miejsca jakim jest las.

Podczas przedstawienia widzowie mogli usłyszeć ekologiczne piosenki, a recytowane teksty przypominały wszystkim, że należy dbać o przyrodę. Przedszkolaki poznały zasady panujące w lesie. Las jest domem zwierząt i nie wolno go zaśmiecać. Aktorzy utrwalili także wszystkim zasady segregacji śmieci.

Mądrość płynąca z przedstawienia na długo pozostanie w pamięci wszystkich widzów. Rozbudzona ciekawość pozwoli na głębsze poznawanie świata i uzmysłowi każdemu, że jest zależny od jednej i tej samej Ziemi bez względu na to ile ma lat.

SPEKTAKL „PINOKIO”

Teatr to niezwykły świat pełen kolorów, świateł, dźwięków i czarów na scenie. To świat, w którym niemożliwe staje się prawdą. W teatrze zwierzęta mówią ludzkim głosem, pajacyk z drewna staje się prawdziwym chłopcem, a dobra wróżka pomaga w trudnych chwilach.

            19 marca 2019 roku dzieci z naszego przedszkola – pod opieką swoich pań – wybrały się na przedstawienie teatralne do Tomaszowskiego Domu Kultury. Baśniową opowieść przenieśli na scenę aktorzy z Warszawskiego Teatru Edukacyjnego im. Henryka Sienkiewicza. „Pinokio” to jeden z najsłynniejszych utworów z kanonu klasyki literatury dziecięcej. Jest to piękna opowieść o dojrzewaniu, popełnianiu błędów i zmaganiu się z własnymi niedoskonałościami. Spektakl bardzo podobał się naszym przedszkolakom. Poznały one bowiem Dżepetta, który był bardzo stary, nie mając rodziny postanowił wystrugać drewnianego pajacyka który umilałby mu życie. Pinokio był niesforną, gadającą kukiełką. Dzieci z wielką ciekawością oglądały przygody drewnianego bohatera. Wielkie wrażenie wywarła na widzach wspaniała gra aktorska, oryginalne pomysły scenograficzne, wspaniała muzyka, piękne dekoracje oraz wspaniałe kostiumy. Nasi najmłodsi zajmując pierwsze rzędy widowni, byli bardzo blisko sceny. Dzięki temu mieli wręcz możliwość uczestnictwa w akcji. W niektórych momentach przedstawienia aktorzy schodzili ze sceny zwracając się bezpośrednio do swoich widzów. Historia głównego bohatera pokazała dzieciom jak właściwie postępować w życiu a także uwrażliwiła na to że kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego zawsze należy mówić prawdę.

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień dla wszystkich pań, zarówno tych dużych jak i małych. Przedszkolaki również świętowały dzień 8 marca. Na uroczystość zaproszone były wszystkie panie i dzieci z przedszkola oraz panie dyrektorki. Z okazji tak wyjątkowego święta grupa pięciolatków i kilkoro sześciolatków przygotowała część artystyczną. Dzieci śpiewały piosenki, chłopcy zagrali na gitarach oraz były solówki znanych piosenkarzy w wykonaniu dzieci: Wojciecha Gąsowskiego „Prywatki”, Zenka Martyniuka „Oczy zielona” i zespołu Akcent „Ja uwielbiam ją”. Dziewczynki pięknie zaprezentowały się w ciekawych strojach z lat 80-tych (buty na wysokich obcasach, korale, peruki, torebki i kapelusze), do piosenki Alicji Majewskiej „Być kobietą”.

            Na koniec chłopcy rozdali paniom kwiaty. Na buziach dziewczynek przez cały dzień gościł uśmiech, a chłopcy w tym szczególnym dniu zachowywali się jak prawdziwi dżentelmeni.

Ferie w przedszkolu

W dniach 11-23.02.2019 roku dzieci z przedszkola w Tarnawatce odpoczywały w dwutygodniowej przerwie zimowej. Część naszych przedszkolaków spędzała tan czas w domach u dziadków czy u bliskiej rodziny.

Niewielka grupa przedszkolaków uczęszczała w tych dniach do przedszkola. Panie zorganizowały dzieciom ciekawe zajęcia i urozmaicały najmłodszym ten czas przygotowując dla nich różne formy zabawy. Podczas ferii dzieci miały możliwość odwiedzić Gminną Bibliotekę Publiczną. W dniu  św. Walentego odbyła się mini dyskoteka, dzieci wykonywały laurki do poczty walentynkowej. Przedszkolaki bawiły się często na sali zabaw ruchowych oraz na hali sportowej.

Czas spędzony w przedszkolu podczas ferii był dla dzieci czasem odpoczynku, wspaniałej zabawy i miłych spotkań z koleżankami i kolegami.