niedziela 28 Cze 2026

Szukaj

WIZYTA MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU

6 grudnia 2018 roku przybył do naszego przedszkola Mikołaj, którego z niecierpliwością już od dawna wszyscy oczekiwaliśmy.

Z tej okazji grupa 5-latków przygotowała akademię na cześć wyjątkowego gościa. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na uroczystość mikołajkową przybyli również zaroszeni goście: Pani Dyrektor Bernadeta Wołoszyńska, sekretarz gminy Pan Marian Szałapski, jak również licznie zgromadzeni rodzice.

Po akademii Mikołaj wręczył każdemu dziecku paczkę. Po czym pożegnał dzieci i wyruszył w dalsza drogę. Drogi Mikołaju dziękujemy i zapraszamy za rok!

SPOTKANIE ANDRZEJKOWE W NASZYM PRZEDSZKOLU

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Dawniej ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość. Obecnie Andrzejki to spotkania towarzyskie, wspaniała zabawa dostarczająca wielu przeżyć i emocji. Jest to doskonała okazja do rozbudzania w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

            Również w naszym przedszkolu 28 listopada 2018 roku świętowaliśmy Andrzejki. Na początku dzieci zostały zapoznane z tradycją historii święta Św. Andrzeja. Następnie odwiedziły je trzy tajemnicze postaci, tj. dobra czarownica Stella, wróżka Bella i cyganka Miranda. Czarownica porwała dzieci do tanecznej zabawy przy muzyce, a wróżka i cyganka zapraszały dzieci do sali wróżb, gdzie mogły przenieść się na chwilę do świata magii i czarów. W tajemniczej atmosferze dzieci miały możliwość wróżenia poprzez zabawę i jednocześnie dowiedzenia się, co ich czeka w niedalekiej przyszłości (np. jaki prezent dostanie od Mikołaja, jaki będzie jego wykonywany zawód, imię żony/męża itp.) Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie.

            Po skończonych wróżbach i tańcach przyszedł czas na słodki poczęstunek.

POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA

Tradycja związana z jedną z najbardziej popularnych zabawek wśród dzieci na świecie sięga roku 1902, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt podczas jednego z polowań darował życie małemu niedźwiadkowi. Od imienia prezydenta powstała maskotka misia zwana "Teedy bear", a data 25 listopada została ustanowiona Światowym Dniem Pluszowego Misia.

Tego też dnia 25 listopada 2018 roku dzieci z przedszkola w Tarnawatce przyniosły ze sobą swoich pluszowych ulubieńców, aby wraz z nimi świętować misiową uroczystość. Do tanecznej zabawy porwał przedszkolaków tajemniczy miś, który opowiedział najpierw dzieciom swoją historię. Miś okazał się nie tylko wspaniałym mówcą i bajarzem, ale również świetnym tancerzem. Jego misiowe wyczyny zaskoczyły każdego przedszkolaka, a radosny nastrój udzielił się wszystkim zgromadzonym na sali. Dzieci wraz z misiami pluszowymi i misiem Felusiem bawiły się przy wesołej muzyce. Przedszkolaki oglądały również bajkę "Masza i niedźwiedż", a na zakończenie układały postać misia z kolorowych chrupek, które na zakończenie zjadły ze smakiem.

NAJMŁODSI DLA NIEPODLEGŁEJ

Rok 2018 jest szczególnym rokiem dla Polaków. Dokładnie sto lat temu Polska Odzyskała Niepodległość. Z tej okazji wszystkie dzieci w polskich szkołach i przedszkolach uroczyście obchodziły ten dzień. Również w naszym przedszkolu tak ważna data została upamiętniona kilkudniowymi uroczystymi obchodami.

09.11.2018 roku dzieci z Zespołu Szkół i Przedszkola w Tarnawatce wraz z nauczycielami i Dyrekcją zgromadziły się w hali sportowej. O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewały cztery zwrotki Hymnu łącząc się z dziećmi z całej Polski. Tym samym  wzięły udział w wielkim narodowym wydarzeniu, które zapewne przejdzie do historii. Następnie klasa pierwsza pod okiem swojej wychowawczyni uświetniła ten dzień krótką akademią. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki patriotyczne. Na zakończenie Pani Dyrektor ogłosiła rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „SYMBOLE NARODOWE POLSKI”. Dzieci z przedszkola otrzymały jedno wyróznienie i trzy nagrody.

11.11.2018 roku społeczność naszej gminy licznie zgromadziła się w Gminnym Ośrodku Kultury, aby wspólnie wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu. Do wspólnego świętowania przyłączyły się dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami.

            Kolejnym wydarzeniem w przedszkolu, upamiętniającym setną rocznicę Odzyskania Niepodległości było „Ognisko dla Niepodległej”. Dzieci wraz z nauczycielami (13.11.2018 roku) udały się na plac przy przedszkolu, gdzie było przygotowane ognisko. Wspólnie zaśpiewano Hymn, a następnie puszczono w górę biało-czerwone balony. Odśpiewano również kilka pieśni patriotycznych. Po powrocie do przedszkola każdy mógł posmakować pieczonego ziemniaka.

            Dnia 14.11.2018 roku grupa 6-latków zaprezentowała piękną akademię, na którą przybyli zaproszeni goście: Pani Dyrektor Bernadeta Wołoszyńska, Pani Dyrektor Dorota Ciećko, wójt gminy Pan Piotr Pasieczny, sekretarz Pan Marian Szałapski, jak również licznie zgromadzeni rodzice. Najstarsza grupa przedszkolaków słowem, pieśnią i tańcem podkreśliła ważność tego dnia i uświadomiła wszystkim zgromadzonym, że bycie Polakiem i mieszkanie w wolnej Polsce zawdzięczamy tym, co za kraj walczyli i nie stracili nigdy wiary w lepsze jutro.

            Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości zostały uwieńczone wystawą zdjęć pod hasłam "PIĘKNA NASZA MAŁA OJCZYZNA".

            Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w każdym dniu obchodów. Była to dla nich ciekawa i pouczająca lekcja historii.

           

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

I nadszedł w końcu dzień, kiedy po raz pierwszy w nowym przedszkolu w Tarnawatce odbyło się pierwsze pasowanie dzieci, które rozpoczęły swoją edukację. Przedszkolaki pod okiem wychowawców przygotowały część artystyczną na tą ważną uroczystość. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz zatańczyły taniec.

Występ dzieci oglądali zaproszeni goście, tj. wójt Gminy Tarnawatka Pan Piotr Pasieczny, sekretarz Pan Marian Szałapski, Pani Dyrektor Bernadeta Wołoszyńska, Pani Dyrektor Dorota Ciećko, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Kazimiera Mańdziuk oraz Rada Rodziców.

Po części artystycznej Pani Dyrektor odczytała uroczyste ślubowanie, a wszystkie dzieci głośno odpowiadały „Przyrzekamy!” Kolejnym i zarazem najważniejszym punktem uroczystości było samo pasowanie nowych przedszkolaków. Wyczytane dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola we wrześniu, podchodziły do Pani Dyrektor, która zwracając się do każdego z osobna wypowiadała słowa „Pasuję Cię na Przedszkolaka” i ogromnym ołówkiem „zaczarowała” ich w prawdziwych przedszkolaków. Na pamiątkę pasowane dzieci otrzymały dyplom. Na dziecięcych twarzach widać było przejęcie i ogromną radość z faktu, że dołączyły do grona społeczności przedszkolnej.

Następnie Pani Przewodnicząca Rady Gminy i Pan wójt skierowali ciepłe słowa do dzieci, rodziców i nauczycieli. Wszystkim gratulowali i życzyli dalszych sukcesów. Po skończonej uroczystości wszyscy udali się do swoich sal na słodki poczęstunek.

Data 29.10.2018r. wpisze się w historię naszego przedszkola.

PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE

Dnia 26.10.2018 r. grupa 5 i 6-latków, po raz pierwszy w nowym roku szkolnym 2018/2019, wraz z wychowawcami udała się do TDK w Tomaszowie Lub. na przedstawienie teatralne pt. „Orlątko”. Spektakl został przygotowany przez Warszawski Teatr Edukacyjny z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i skierowany był do dzieci.

Po przyjeździe wszyscy uczestnicy wycieczki zajęli miejsca i z niecierpliwością, i zaciekawieniem czekali na rozpoczęcie się przedstawienia. Aktorzy grali postaci, takie jak: orlątko, tata orlątka, wrona, krasnal Pleciuga, krasnal zwany Malutkim, wróbel i szpieg-Gumowe Ucho. Dzieci ze skupieniem i uwagą śledziły losy bohaterów.

Aktorzy ukazali najmłodszym widzom treści historyczne z czasów, kiedy Polska była pod zaborami i Odzyskała Niepodległość, a głównym przekazem spektaklu było przybliżenie uczuć patriotycznych i uwrażliwienie na wartości narodowe.

Dzieci poznały m.in. legendę powstania państwa polskiego, znaczenie symboli i barw narodowych, pieśń legionów oraz polskie bajki, piosenki i przysłowia. Przedszkolaki poznały bardzo ważną datę historyczną i znaczenie jej liczb, tj. 11.11.1918, gdzie 1 oznacza początek, 9 to odrodzenie, a 8 nieskończoność.

Dzieci wraz z aktorami recytowały wspólnie wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz nauczyły się i wspólnie odśpiewały Hymn Wojska Polskiego „Pierwsza brygada”. Na koniec aktorzy złożyli wszystkim dzieciom życzenia a dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

Wizyta w teatrze była dla naszych przedszkolaków z pewnością nowym doświadczeniem, jak również świetną zabawą i rozrywką. Wyjazd wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po skończonym przedstawieniu.